VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Probiyotik Ekşi Mayamızı Tekrar Yaşama Nasıl Geçiririz?

0 17

Kurutulmuş olduğu için derin uykuda 50 gr probiyotik ekşi mayamızı tekrar yaşama geçirmek için;

  • Kurutulmuş mayamızı 66 cl’lik temiz bir cam kavanoza alıp, içine 1 çay kaşığı bal ya da pekmez karıştırdığınız oda sıcaklığındaki 50 gr içme suyunun içinde erimeye bırakın.
  • 5-6 saat sonra bir kaşıkla özeyin.
  • Sonra 3-4 saat daha aynı kavanozda, 35 derecelik fırında bekletin. Bu süre sonunda üzerinde az da olsa hava kabarcıkları oluştuğunu göreceksiniz. Kavanozun kapağını hep bir tık gevşek bırakın.
  • İçine 2 yemek kaşığı, atalık buğdaylarımızın kepekli ve rüşeymli taş değirmen ununu koyup karıştırın. Bu süreçte hamurumuz hep koyu bir ayran ya da boza kıvamında. Tekrar 35 derecelik fırına koyup 3-4 saat daha bekletince, ilkinden daha çok kabarcıklandığını ve içinde de hava kabarcıkları oluştuğunu göreceksiniz.
  • O zaman, aynı antik unumuzdan 4 yemek kaşığı daha ilave edip biraz daha koyu bir hamur olarak 5 dakika yoğurunuz ve tekrar ağzı bir tık açık kavanozunda 35 derecelik fırınınızda bekletin.
  • 4-5 saat sonra baktığınızda, yarım kavanoz mayanız tüm kavanozu kaplamış ve bu fotoğraftaki gibi taşmış olacak. Yeniden hayata hoşgeldin Anahan mayamız….
Vatan Postası Youtube ABONE OLmak için Tıklayınız

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorumlar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et! Oku