VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

PRELLİ’DE EYLEM SONA ERDİ

Pirelli’de eylem 96 işçiden 50’si geri alınınca sona erdi. Saat 17.00’de eylem bitirilirken işten atılan işçilerin vedalaşmaları yürekleri burktu

Pirelli’den önceki gün 80 imalat işçisi ve 16 büro işçisi işten atılması üzerine fabrikada başlayan eylem dün saat 17.00’da bitti. Lastik-İş Sendikası’nın Kocaeli Şube yöneticileri dün sendika genel merkezine giderken, Genel Başkan Abdullah Karacan ile işverenle görüşme masasına oturdu.
Bilindiği gibi işçilerin işten çıkartılması üzerine fabrikada üretime 3 vardiya halinde devam eden çalışanlar, hemen şalterleri indirmiş bunun üzerine de işveren, dün fabrikadaki elektrik ve tüm ısıtıcıları devre dışı bırakmıştı. Ayrıca fabrikaya astığı yazıda işçilerin eylemlerinin doğru olmadığı belirtilerek, eylemin bitirilmesi istenmişti.

Pirelli işçileri, arkadaşlarının işten çıkarılmasını protesto amacıyla kendilerini fabrikaya kapatmıştı

Genel merkezde iki gündür işveren ile görüşmeler yapan Genel Başkan Abdullah Karacan, fabrikada şalter indirmek dışında başka çarelerinin kalmadığını belirterek, “Eylem tercihimiz değil, çözüm istiyoruz. Biz genel merkez düzeyinde işverenle görüşmeler yapıyoruz. Arkadaşlarımızın işe geri alınması için elimizden geleni yapacağız” dedi. Karacan açıklama sonrası İstanbul’a giderek işveren temsilcileriyle bir araya geldi.

Görüşmelerin sonucu akşam saatlerinde belli oldu. Pirelli işvereni 16’sı büro işçisi 96 işçiden 50’sini geri almayı kabul etti. 16 büro işçisi ve 30 sendikalı işçinin iş akdi ise fesih edildi. İşverenin tutumu nedeniyle işçiler de fabrikaya kapanma ve üretimi durdurma eylemine son verdi. Fabrika önüne gelen 23 işçi arkadaşlarıyla veda etti. Fabrikada üretim bugün itibarıyla 3 şubata kadar durdu. 4 gün yıllık izinlerden kullanılacak.

Öte yandan Barbaros Kaymaz, İlhan Uçar, Ercan Bal, Sedat Bayraktar, Cemil Şimşek, Şenol Özkal, Mehmet Taygür, Ali Ayten, Ali Şahin, Kemal Kılıç, Muharrem Üresin, Bayram Aydın, Muharrem Urallı, Muharrem Sungur, İdris Aslan, Nedret Karagöz, Eser Tınaz, Engin Uzun, Halil Sarı, Deniz Doğan, Erkan Kaya ve Serkan Genç’in, işten çıkartılan ilk 22 kişi olduğu öğrenildi.

Sendika.Org / Kocaeli

Yorumlar