VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

PERU’DA GENEL GREV VE YOKSUL KÖYLÜ HAREKETİ

Yazar sendika.org

Peru’da, işçi ücretlerine zam yapılmamasına tepki gösteren Genel İşçi Konfederasyonunun kararıyla gidilen genel grev çerçevesinde düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda bir yerel hükümet binası ateşe verildi, 200 kadar gösterici gözaltına alındı. Yetkililer, gösterilerde özellikle yoksul güney ve doğu bölgelerinde olaylar çıktığını söylediler.

En büyük olayların görüldüğü güneydoğudaki Puerto Maldonado bölgesinde binlerce köylü yerel hükümet binasına saldırarak, binayı yağmaladı ve ateşe verdi.

Bu yoksul ormanlık bölgede yaşayanlarla polis arasındaki çatışmalarda çok sayıda polis, oklarla yaralandı. Köylülerin, yerli topluluklara ait topraklarda maden şirketlerinin faaliyette bulunmasına izin veren yasayı protesto ettikleri belirtildi.

İçişleri Bakanlığı, ülkenin güneyinde güvenlik güçleriyle çatışan yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığını söylediler.

Başkent Lima’daki Dos de Mayo meydanındaki gösteriye 5 binden fazla kişi katıldı. Güneydeki Puno, Arequipa ve Tacna ile güneydoğudaki Cuzco kentlerinde de gösteriler düzenlendi.

Genel İşçi Konfederasyonu Başkanı Mario Huaman, grevin ulusal düzeyde başarılı olduğunu söyledi.

Genel İşçi Konfederasyonu, Devlet Başkanı Alan Garcia’nın kalkınmayla ilgili sözlerini tutmasını ve hayat pahalılığına karşı çıkabilmek için maaşlara zam yapmasını istiyor.

gercekgundem.com

Bültene abone olun güncellemeleri alın, şimdi abone olunuz.

Yorumlar

Bu web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Kabul ediyorum Detay...