VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

OPERA ŞARKICILARININ BÜYÜK KAZANIMI!

nazim_hikmet_korusu-720x340
Nazım Hikmet Korosu’nda çalışan tüm koristler 4A’lı (Bağlı çalışan-İşçi)
2015 şubat ayında kurulan opera çalışma grubunun çalışmaları sayesinde, opera alanında büyük kazanımlar elde edildi. Yaklaşık 6 ay süren eğitim çalışmalarında opera çalışma grubuna İş Kanunu ve Sosyal Güvenlik eğitimi verildi. Ardından sektörün temel sorunları masaya yatırılarak iş planı çıkarıldı. Oluşturulan iş planı sayesinde çalışmalarımız hız kazandı.
Yapılan çalışmalar 2015 Ağustos ayında ilk meyvesini verdi ve Nazım Hikmet Korusu’ndaki tüm opera şarkıcıları 4A’lı (SGK) olarak çalıştırılmaya başlandı.
Sözleşmeye prova ücreti eklendi
Çoğu sahne sanatları projelerinde çalışan kişilere prova ücreti ödenmemektedir. Halbuki provalar da kanuna göre çalışma saatleri içerisinde değerlendirilmek zorundadır. Dolayısıyla provalarda da kişiler sigortalanmalı ve ücret almalıdırlar. Opera alanında bunu ilk gerkçekleştiren yine Nazım Hikmet Korosu oldu. Yapılan sözleşmeye prova ücreti eklendi ve çalıştıkları gün üzerinden tüm opera şarkıcıları sigortalandı (4A).
Elde edilen bu kazanımların sürdürülebilir olması ve geliştirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Umarız elde ettiğimiz kazanımlar, bu alanda faaliyet gösteren tüm işverenlere örnek olur. Çünkü bizler kanunda varolan haklarımızın artık pratikte uygulanmasını istiyoruz.
Kaynak:oyuncularsendikasi.org

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası