VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

ODTÜ’de işçiler kazandı

ODTÜ’de 277 işçi adına Tez-Koop-İş Sendikası ile Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığı için başlayan grev, 11. gününde anlaşmayla bitti.

Yapılan görüşmeler sonucu yıpranma payının aylık ücretlere yansıması sonucu işçiler brüt 75 ile 80 TL arasında kazanım elde etti. Ayrıca, iş primi ve sorumluluk (görev) başlıklı iki tazminat maddesi de sözleşmeye eklendi.

Evrensel’in haberine göre, grev alanında açıklama yapan Tez Koop – İş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, önemli olanın ücret pazarlığı olmadığını, asıl kazanımın Kamu – İş ile yapılan bir sözleşmeye iki tazminat maddesinin birden eklenmesi olduğunu ifade etti. Kamu işyerlerinde işçilere dayatılan toplusözleşme düzeninde bir gedik açtıklarını belirten Barın, “Önümüzdeki toplu sözleşmelerde bize ve kamu iş kolundaki kardeşlerimize ışık olacaktır, Kamu – İş’in ‘dediğim dedik’ anlayışı kırılmıştır” dedi.

Yapılan açıklamadan sonra işçiler işyerlerine dağıldı. Sözleşme Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda imzalanacak.

Kaynak: http://mulkiyehaber.net/?p=11025

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı