VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Nezih Gençler: Rusya-Ukrayna Üzerine

Günaydın sevgili arkadaşlar. 2 gündür savaş haberleri ile uyanıyoruz.

‘Küba krizi’nde ABD’nin nasıl dünyayı ayağa kaldırdığını hatırlayalım. Bir gazeteci arkadaşım tipik bir ortalama yurttaş olarak tepkisini dile getirmiş:

<<RUSYA’YI KINAYANLAR NİYE
“AMERİKA’NIN KARADENİZ’DE NE İŞİ VAR” DEMEZ?

Rus diplomasisi, İngiliz, Fransız, hatta Türk (Cumhuriyet dönemi) diplomasisi ile birlikte dünyanın sayılı diplomasilerinden biridir. Zekidir. Stratejik, hatta taktik zekaları yüksektir. Ama Ruslar, coğrafi olarak Avrupa’da olan Litvanya, Letonya, Estonya, Ukrayna hele Beyaz Rusya’ya rağmen “ASYA”lıdır.
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada (23 Şubat 2022) bir Rus atasözünü anmış: “Biz atı yavaş koşturur ama hızlı gideriz.”
Bunu Rus diplomasisine, onun Asyalılığına uyarlamak mümkün. Önce diplomatik nezaketle çalışır. Ama kafası kızınca da ASYALILIĞIN gereği olarak çok kolay sertleşir,
NATO’nun “doğuya doğru genişlememesi” talebi neredeyse 2. Dünya Savaşından beri Batı’ya iletilmiş. Reagan’ı, bilmem kimi bu konuda Rusya’ya (Sovyetlere) söz vermiş. Ama bugün Doğu Avrupa’daki bütün eski Sovyet yanlısı ülkeler Hem NATO hem AB üyesi. Yetmemiş. Bunların hepsine çok üçlü silah sistemleri yerleştirilmiş. Rusya durmadan uyarmış, “yapmayın bunu” diye. Ama iş Ukrayna’ya gelince de, İşte Asyalılaşmış!
Hele Ukrayna… Bir kere o da Slav… Kadim tarihte resmen “Küçük Rusya” deniyor Batı literatüründe bile. Artı, Rusya’ya kelimenin tam anlamıyla “BİR ADIMLIK” mesafede…
Amerika ve NATO’suyla birlikte Avrupa’nın “söz verdikleri halde” bu kadar Rusya’nın burnunun dibine Nazi armalı faşist paralı askerlerle sokulmasına, bunların ve bunların güdümündeki Ukraynalı faşistlerin “nerede Rus görürsek parçalarız” şımarıklığına, tüm uyarıları dikkate alınmadığı için tepki göstermesine uluslararası hukuk, saldırganlık, işgalcilik diye bu kadar yaygara niye?

Nezih Gençler

Yorumlar