VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

NE YAPMALI?

Ne Yapmalı?

Hareketimizin Canalıcı Sorunları, 1901’in sonunda ve 1902’nin başında yazılmıştır. Lenin Ne Yapmalı’nın bir taslağı olarak adlandırdığı “Ekonomizmin Savunucularıyla Bir Konuşma” adlı makalesini daha sonra İskra, n-12’de (Aralık), yayınladı. Önsözü Şubat 1902’de yazdı ve kitap Mart başlarında Dietz tarafından Stuttgart’ta yayınlandı. Yayın duyurusu İskra’nın 10 Mart 1902 tarihli 18. sayısıinda basılmıştı. Ne Yapmalı?, Rusya’da işçi sınıfının devrimci bir marksist partisi için verilen mücadelede ve leninist İskra eğiliminin RSDİP’nin komite ve örgütlerinde ve 1903 Kongresinde zafere ulaşmasında önemli bir rol oynadı. Kitap, 1902 ve 1903’te, Rusya’daki Sosyal-Demokrat örgütler arasında yaygın bir biçimde dağıtıldı;Kiev, Moskova, St. Petersburg, Nijni-Novgorod, Kazan, Odessa ve başka kentlerdeki polis baskınlarında ve tutuklamalarda ele geçmiştir. Ne Yapmalı?, 1907’de, bazı değişikliklerle Oniki Yıl adlı derlemede yeniden basıldı. Bundan sonraki bütün baskılar, 1907 baskısı da gözönünde tutularak yapıldı.”

Hareketimizin Canalıcı Sorunları [1]

“… Parti mücadeleleri, bir partiye güç ve canlılık kazandırır; bir partinin zayıflığının en iyi kanıtı, dağınıklık ve açık-seçik sınırların bulanıklaşmasıdır; bir parti kendisini arındırarak güçlenir. …” (Lassalle’in Marx’a 24 Haziran 1852 tarihli mektubundan)

ÖNSÖZ

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı