Vatan Postası
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Nakliyat-İş: MAKRO MARKET İŞÇİLERİNİN TAZMİNATLARI GASP EDİLEMEZ

YÜZLERCE MAKRO İŞÇİSİ ANKARA İSTİNAF MAHKEMESİNDE…
MAHKEME İŞÇİLERİN TAZMİNATLARININ ÖDENMESİ İLE İLGİLİ BİLİRKİŞİDEN GÖRÜŞ İSTENMESİNE KARAR VERDİ.

Türkiye’nin en büyük yerli perakende market zincirlerinden 256 mağazasının bulunduğu ve 6500 işçinin çalıştığı Makro Marketler 2017 Ekim ayında konkordato ilan etmiştir. Bu süreçte mağazalarının tamamına yakını kapanmış ve işçiler, işsizlik-pahalılık cehennemine atılmıştır. İşçilerin yasal tazminatları da ödenmemiştir.
Sendika öncülüğünde aylardan beri başta Ankara olmak üzere, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin’de eylemler gerçekleştirildi. Eylemler gerçekleştirilmeye devam ediyor.
Bu gün Ankara’da yapılan duruşma için işçiler CEPA AVM önünde toplanarak düzenli kortej oluşturup, slogan ve alkışlara Mahkeme önüne kadar yürüyüşle geldiler.
Balgat’ta bulunan Ankara İstinaf Mahkemesinde Makro Marketleri ile Konkordato sürecine ilişkin yapılan duruşmaya Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika Avukatı ve işçi temsilcileri katıldılar. Duruşmaya Ankara da ki Makro İşçilerinin yanı sıra Konya, Kayseri, Malatya ve Mersin’den gelen yüzlerce Makro işçi ise dışarıda duruşmanın sonuçlanmasını bekledi.
Duruşmanın ardından Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu Mahkeme yakınlarındaki bir alanda miting havasında işçilere yönelik bir açıklama yaptı.
Ali Rıza Küçükosmanoğlu duruşmada kendisi, Sendika avukatı ve işçi temsilcilerinin söz aldığını, Migros’un Makro Marketlere ödeyeceği paranın üzerindeki teminatın kaldırılarak bu paranın Makro işçilerinin tazminatlarının ödenmesinde kullanmasını talep ettiklerin belirtti. Aynı zamanda Makro’nun Konkordato Avukatı olan Fidel Okan’da Migros’tan gelecek paranın üzerindeki teminatın kaldırılarak işçilerin alacaklarının ödenmesi görüşünü bildirdi.
Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasında; Mahkeme işçilerin tazminatları ile ilgili bilirkişiden görüş istenmesine karar verdiğini vurguladı. Mahkemenin bilirkişiden teminatlar kaldırılarak işçilerin tazminatlarının ödenmesi ile ilgili yasal durumun araştırılmasını istediğini ifade etti. Yasal bir engel olmaması, bilirkişinin olumlu rapor vermesi halinde teminat kaldırılacağını ve Migros’un Makro Marketlere ödeyeceği paranın işçilerinin tazminatları için kullanılacağını ifade etti. Migros’un ödeyeceği paranın eylemlere katılan işçilerin tazminatlarını karşılayacağını ve teminatın kaldırılması ile birlikte yasal olarak işçilerin tazminatlarının ödenmesinin önünün açılacağını belirtti.
Ali Rıza Küçükosmanoğlu : “Bu gün itibariyle konkordato sürecine işçiler ve sendikamız dahil olmuştur. Bilindiği gibi daha önce konkordato sürecinde işçilerin esamesi okunmuyordu” diyerek Konkordato sürecine, aylardır verilen mücadele ile dahil olunduğunun altını çizdi. Bir sonraki duruşmanın 5 Mart 2019 tarihide olduğunu belirttikten sonra o güne kadar mücadeleye, eylemlere devam edileceğini belirtti. İşçilerden ekmeklerine, geleceklerine, yasal haklarına sahip çıkmalarını istedi.
Konya’da bulunan Makro’ya ait AVM’nin alıcısı olduğunu, ancak bu satıştan gelecek paranın da işçilerin tazminatlarının ödenmesi koşulu ile aracılık yapabileceklerini ifade etti.
Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işçilerin hak edipte alamadıkları yıllık izin ücretlerinin de önümüzde ki günlerde işçilerin hesaplarına yatırılacağının bilgisini verdi. İşçiler Yağma Yok! ,Tazminat Haktır Gasp Edilemez! , Yaşasın Makro İşçilerinin Örgütlü Mücadelesi! ,İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız! sloganlarıyla ve alkışlarla bölgeden ayrıldılar.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Oku