VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Mihemed Nûrelldîn:”Sultanahmet saldırısı Suriye’ye müdahale planının bir parçasıdır”

Lübnanlı akademisyen yazar ve Türk Arap ilişkileri uzmanı Mihemed Nûrelldîn,Lübnan’ın El-Sefîr gazetesinde dün ‘Türkiye’nin teröre karşı güvenliği İstanbul’un merkezinde sallandı’ başlıklı bir köşe yazısı kaleme aldı.

Nûrelldîn, İstanbul saldırısının faili ile ilgili çok hızlı bir şekilde açıklama yaparak IŞİD’i işaret etmesi karşısında şokta kaldıklarını belirterek şöyle devam etti:[ihc-hide-content ihc_mb_type=”block” ihc_mb_who=”all” ihc_mb_template=”1″ ]

“Türkiye olağanüstü bir hızla saldırganın IŞİD üyesi olduğunu açıkladı. Bu hız insanı şoke ediyor. Açıklamanın Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye asıllı Nebîl Fadilî olarak yapılması ayrı bir şaşkınlık konusu. Ardından Türk başbakanı Ahmet Davutoğlu da saldırının IŞİD tarafından yapıldığını ilan etti. Öte yandan kimse saldırıyı üstlenmiş değil.”

Kuzey Kürdistan’da vuku bulan olaylara dikkat çeken Nûrelldîn, Erdoğan’ın İran, Rusya ve bir çok ülke ile kriz halinde olduğunu vurguladı.

‘Türkiye Suriye topraklarına geçmek istiyor’

Ankara Kürtlerin ‘kırmızı çizgi’ dediği Fırat’ın batısını geçmelerini istemiyor. O nedenle Türkiye suçlamaya hazır olarak Suriye’ye askeri açılardan da müdahale etmenin zeminini oluşturmak isteyecektir. Zaten Davutoğulu’nun dünkü açıklaması buna işaretti. Davutoğlu’nun açıklaması insanı şu ihtimallere sürüklüyor; ya Türk ordusu IŞİD’in işgalinde bulunan (Ezaz, Cerablus ve Marıe) geçecek, ya da ‘Topan bölge/Güvenlikli bölge’ oluşturmak isteyecektir.

Kaynak: www.nerinaazad.com/news/actual/syria/Juliana-akademisyen-sultanahmet-saldirisi-suriyeye-mudahale-planinin-bir-parcas [/ihc-hide-content]

Yorumlar