VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Metal işçileri net konuştu: Taleplerimiz kabul edilmeden direniş bitmez

20107
Metal işçilerinin direnişinin karırlılığı patronlara geri adım attırdı. Renault işçi temsilcileriyle görüşen Bursa Valiliği, Renault patronu ve MESS temsilcileri, işçilerin taleplerini değerlendireceklerini söyledi. İşçilerin patron temsilcilerine yanıtı net oldu: “Talepler kabul edilip protokol altına alınana kadar direniş sürecek.” 
Direnişin gün geçtikçe güçlenmesi patronları ve hükümeti telaşa sokarken devreye Bursa Valiliği girdi. Valiliğin, MESS’in ve Renault patronunun temsilcileri, Renault işçilerinin seçtiği 6 temsilciyle bir araya geldi. Temsilciler işçilerin taleplerini sıralarken, patronları temsil eden heyet bunu değerlendireceklerini söyledi. Patronların olası bir anlaşmanın Türk Metal ile protokol altına alınması önerisi ise işçi temsilcileri tarafından kesin bir dille reddedildi. Patron işçilerin taleplerini değerlendirmek üzere bir araya gelirken, işçi temsilcileri de gelişmeleri Renault işçileriyle paylaştı. Protokolün Türk Metal’li imzalanması önerisinin işçileri yeniden Türk Metal’e döndürmek için bir manevra olduğuna dikkat çeken işçiler, bunu asla kabul etmeyeceklerini belirterek “Bizim taleplerimiz net. İrademizi tanıyarak biran önce bu taleplerimiz karşılasın” dediler.

AİLELER İŞÇİLERİN YANINDA
Renault’da başlayan ardından Tofaş ve Coşkunöz işçilerinin de katıldığı iş bırakma eylemi kararlılıkla sürüyor. Eş ve çocukları işçileri yalnız bırakmıyor. Türk Metal’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardan işçilerin desteği de her geçen gür artıyor. Direnişe çıkan işçiler de fabrika önlerine yaptıkları ziyaret ve ortak toplantılarla kendi aralarındaki bağı artırırken, yiyecekten giyeceğe kadar her türlü ihtiyaç dayanışmayla çözülüyor.
İŞÇİ DAYANIŞMASI
Direnişteki Renault, Tofaş ve Coşkunöz işçileri birbirlerini ziyaret ederek hem aralarındaki bağı güçlendiriyorlar hem de fikir alış verişinde bulunuyorlar. Son olarak Renault işçileri patron temsilcilerinin “Bu yaptığınız hiç olmadı. Yaptığınız yasal değil. Durum hiç iyiye gitmiyor” tehditlerine rağmen fabrika önünde direnişlerini sürdüren Tofaş işçilerini de ziyaret etti. “Her yer Renault her yer direniş” sloganları atan işçiler, birlik vurgusunu öne çıkardı. 
Bursa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan metal fabrikalarındaki işçiler de Renault ve Coşkunöz fabrikalarında direnişte olan işçileri ziyaret etti.
İŞÇİLERİN TALEPLERİ

  •  İşten atmama garantisi verilsin.
  • Türk Metal’in temsilcilik tabelası sökülsün, temsilcili odasında işçilerin şu an sözcülüğünü yapan temsilciler otursun.
  • Ücretler Bosch sözleşmesi baz alınarak artırılsın.
  • Varılan anlaşma altında işçilerin temsilcileriyle birlikte protokol altına alınsın.

CHP MİLLETVEKİLLERİ ZİYARET ETTİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli Tofaş ve Renault işçilerini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Tanal, “Türk Metal işverenle anlaşmış durumda, işçileri mağdur etmiş durumda. Burada, sendika hakkını ve görevini yetkisini kötüye kullanıyor. İşçi kardeşlerimiz imzalanan sözleşmenin işverenle sendikanın girift ilişkiler içine girerek işçiyi mağdur ettiği, işçi de mağdur olduğu için hak arama mücadelesi veriyor” dedi. Sena Kaleli ise “Asıl sorun; sendikaya mahkumiyet ve işe mahkumiyettir. Tüm bunlar, iş güvencesini ortadan kaldıran anlayışa neden olmuştur. Buradaki işçilerin sıkıntısı, bugüne kadar kendi rızaları dışında sözleşmelerin getirdiği mağduriyetlerdir” dedi. metaliscilerininsesi.blogspot.com

coskunoz2

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı