VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

MESS’e Karşı Metal İşçilerinden Eylem

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ile patron örgütü MESS arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci devam ediyor. ABB Power Grids, Schneider Enerji, Schneider Elektrik, Grid Solutıons Enerji ve Arıtaş Kriyojenik işyerlerinde çalışan 1900 işçi, TİS görüşmelerinde ücretlerindeki kayıpları karşılamaya yanaşmayan metal patronlarına eylemlerle karşılık veriyor.

Sözleşme görüşmelerinde MESS ilk etapta ciddiye alınacak hiçbir tarafı bulunmayan bir teklifle, ilk 6 ay için yüzde 5,49 oranında zam teklifiyle masaya oturmuş sonraki görüşmelerde ise teklifini yaklaşık yüzde 11 olarak revize etmişti. Resmi enflasyon rakamlarının dahi altında kalan bu teklif, haliyle Birleşik Metal-İş tarafından kabul edilmemişti. Taraflar arasındaki son toplantı 19 Ocak 2021 günü MESS Merkez Ofisinde yapıldı, ancak yine anlaşma sağlanamadı. MESS, 5 işletme için daha önce verdiği ücret zammı teklifini revize ederek birinci 6 aylık dönem için ortalamada yüzde 15’e denk gelen bir teklifte bulundu. Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada ücret ve sosyal haklara yönelik MESS’in son tekliflerinin de beklentilerin çok altında olduğu belirtildi.

Görüşmenin ardından metal işçileri, vardiya giriş çıkışlarında sloganlar, alkış ve ıslıklarla eylemler örgütlemeye başladılar. Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji, Schneider Elektrik, ABB Power Grids ve Arıtaş Kriyojenik işyerleri bir kez daha metal işçisinin eylem alanına dönüşmeye başladı. Sefalet ücreti istemediklerini vurgulayan 5 işletmeden 1900 metal işçisi, patron örgütü MESS’i uyarıyor: “MESS Şaşırma, Sabrımızı Taşırma!” (Kaynak)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı