VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Mars’ın da Satürn gibi halkası olabilir

Mars'ın da Satürn gibi halkası olabilirBilim insanları, Phobos uydusunun parçalanıp Mars’ın etrafında Satürn’ünkine benzer halka oluşturabileceğini belirtti.

‘Nature Geosciences’ta yayınlanan makaleye göre, bilim insanları Mars’ın yer çekimi kuvvetinin uydusu Phobos’u yavaş yavaş parçaladığını bildirdi.
Bilgisayar yardımıyla yapılan modellemeden yararlanan araştırmacılar, uydunun parçalarının uzayda yok olmayıp Mars’ın etrafında Satürn’ünkine benzer bir halka ortaya çıkarabileceğini belirtti.
Bilim insanları, uydunun zayıf ve hasarlı materyal yapısı sebebiyle halka şekline 20 ila 40 milyon yılda dönüşebileceğini ifade etti. Phobos’un yüzeyinde keşfettikleri yeni şekilleri inceleyen bilim insanları, gördükleri çukurların, Mars’a çarpıp ardından uydunun üstüne sıçrayan materyaller sonucunda oluştuğunu da bildirdi.
Araştırmacılar, Phobos’un yüzeyindeki çukurların Mars’ın çekim kuvvetinden kaynaklandığını düşünüyor. Her yüzyılda bir Mars’a 2 metre daha yaklaşan Phobos, güneş sisteminde, gezegenine en yakın konumunda bulunan uydu olma özelliğini taşıyor.
Bilim insanları, Phobos’tan kopan büyük parçaların Mars yüzeyinde kraterler yaratabileceği öngörüsünde bulunuyor.
Kaynak:
http://sptnkne.ws/ahsm

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.