VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Londra’dan “otomobil kültürüne” karşı “çıplak bisiklet turu”!

Mevcut araç koşullanmalarının yahut kirli fosil yakıtların karşısına sürdürülebilir sürüşlerle çıkmak mı? Hem de çıplak!

İklim değişikliğinin korkunç tetikleyicisi otomobiller, hâlihazırdaki karbon salımları ile gezegenin baş düşmanı olmakta kararlılar. Sonu görülmeyen trafik kareleri, yollarda bisiklet için kullanabilir alan bırakmayan taşıt bolluğu sorunlarından haz etmeyen Londralılar; hayli eğlenceli bir protesto gerçekleştirecek!

Yüzlerce bisikletli petrol bağımlılıklarımızı kırmak için yarın Hyde Park’ın köşesindeki Wellington Kemeri’nde buluşacak. Yaklaşık 6 ayrı noktadan başlayacak sürüş, yarı çıplak ya da çıplak sürücüler tarafından küresel problemler için harekete geçirme çağrıları ile gerçekleşecek. Bu alışılmadık güzel eylem, tüm giyinikliğimizi de eleştirebilecek güce sahip olmakla birlikte; bisikletçilerin trafik içerisindeki güvenliğine de dikkat çekecek.
Fosil yakıt değil, sütyen yak!

Geçtiğimiz senelerde katılımcıların ”fosil yakıt değil, sütyen yak”,”pedal gücü bize yeter”, ”sıfır karbon salımı” gibi yaratıcı sloganları ilgi çekerken; trafikte sürekli taciz edilen, yok sayılan ve görülmeyen bisikletliler çıplak vücutlarına yazdıkları ”Ya şimdi görüyor musun?” ları ile etkili bir eylem gerçekleştirmişti.

Londra’da çıplaklığın yasal olduğu göz önüne alınarak, bisikletlere özgürlük dileyip; sokakların en çıplak yüzleşmesini gerçekleştirmek oldukça keyifli bir hareket meydana getiriyor. Yeni yaratıcı çözümler için ilham değeri taşıyan ”World Naked Bike Ride” eylemi, fosil yakıtlara bağlandığımız zincirleri kırmak için alternatif seçenekler saçıyor! gaiadergi.com

Yorumlar