VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Libya’da hukuksuzluk ve yıkım hakim

Deneyimli muhabir Patrick Cockburn, iki sene önce Batı’nın saldırdığı Libya’nın, bugün hukuksuzluk ve yıkım ile boğuştuğunu yazdı.

Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Libya’yı ele aldığı yazısında, ülkenin bir hukuksuzluk ve yıkımın içine yuvarlandığını söyledi.
Libya-da-hukuksuzlukveYikimHakim Independent’ta yayınlanan “Hepimiz Libya’nın yoluna devam edeceğini düşünüyorduk – etti, ama hukuksuzluk ve yıkıma doğru” başlıklı yazısında Cockburn, iki sene önce İngiltere Savunma Bakanı Philip Hammond’un işadamlarına “çantalarınızı toplayıp Libya’ya gidin” telkinine rağmen, bugün hükümetin silahlı milisleri kontrol edememesi nedeniyle petrol üretiminin neredeyse durduğunu hatırlattı. Libya’da silahlı çeteler, Akdeniz kıyısındaki petrol limanlarını ele geçirdi ve elde ettikleri petrolü karaborsadan satıyorlar.

Silahlı çeteler, limanlardan bu yasadışı petrolleri almaya çalışması halinde, Libya Başbakanı Ali Zeydan’ı “havadan ve denizden bombalamakla” tehdit ediyorlar.
En kötü siyasi ve ekonomik kriz
Cockburn, bütün dünyanın gözünün Mısır ve Suriye’ye çevrilmesine rağmen, Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden bu yana en büyük siyasi ve ekonomik krizin yaşandığına dikkat çekti.

Ülkenin her köşesinde devlet aygıtının dağıldığını söyleyen Cockburn, Libya’nın kaliteli sayılan petrol üretiminin günlük 1,4 milon varilden 160 bin varile indiğini belirtti.
Öte yandan ülke, silahlı çetelerin yarattığı “kanun”un eline düşmüş durumda. Çetelerden bıkan halk, protesto gösterileri yapınca karşılığında kurşun alıyor. Bingazi’deki “Libyalı Kalkan Tugayı” önünde çetelere karşı eylem yapanların üzerine ateş açıldı, 31 kişi hayatını kaybetti.
Medya görmezden geliyor
NATO’nun iki sene önce yaptığı saldırının “Kaddafi’nin tankları altında katledeceği insanları korumak” gerekçesiyle meşrulaştırdığına dikkat çeken Cockburn, uluslararası toplumun ülkede yükselen şiddeti görmezden geldiğini kaydetti.

Bir zamanlar gazetecilerin Trablus ve Bingazi’deki otelleri doldurduğunu söyleyen Cockburn, şimdilerde hükümetin yönetemez hale gelmesini umursamadıklarının altını çizdi.
Meclis binasını ele geçirdiler
Libya’da esas karışıklık ülkenin zengin petrol yataklarının bulunduğu ve milislerin otonomi istediği doğuda olsa da, başkent de tehdit altına girmiş durumda.

2011’deki Trablus saldırının mimarı olan Berberiler, geçici olarak parlamento binasını da ele geçirdiler.
26 Ağustos’tan Trablus hapishanesinde 500 kişiyle başlayan açlık grevi ise, hükümetin oluşturduğu milis güçlerinin mahkumların üzerine ateş açması ile son buldu. Temmuz ayında da Bingazi’de başlayan cezaevi isyanı sonucunda 1200 mahkum kaçtı.
Geçen ay istifa eden İçişleri Bakanı Muhammed el-Şeyh, işini yapamadığını söyleyerek Başbakan Zeydan’ı bir polis ve asker gücü oluşturamamakla suçlamıştı. Çoğunluğu Müslüman Kardeşler’den oluşan hükümeti zayıf ve aşiretlere dayanmakla itham eden Şeyh, aşiretler arası savaşın Başbakanlık ofisinin 15 km yakınına kadar geldiğine dikkat çekti.(soL – Dış Haberler)

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı