VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Levi’s Çorlu’da 677 işçiyi işten çıkarıyor

çoklu

1986’dan beri Çorlu’da faaliyet gösteren Levi’s ve Dockers üretimi yapan fabrika, Levi Strauss & Co. (LS&Co.) yönetimince yapılan yazılı açıklamayla bugün itibariyle kapatıldığını duyurdu. Fabrikanın kapatılmasıyla 677 işçi işsiz kalacak.

Levi Strauss & Co. (LS&Co.) şirketi geçen ay yaptığı açıklamayla Türkiye’deki pazardan ayrılıp fabrikalar dâhil tüm operasyonunu dağıtacağını açıklamıştı. Bunun üzerine bugün yapılan açıklamayla Çorlu’daki fabrikasının kapatıldığını duyurdu. Fabrikada çalışan 677 işçiyle ilgili olarak da duyuruda yer alan bilgiye göre işçilerin 3 ay içerisinde aşamalı olarak işleri sonlandırılacak.

Şirketin yaptığı açıklamada fabrikanın ve işçilerin durumuna ait açıklama şu şekilde:

“Levi Strauss&Co. , incelenen süreçte ve gerçekleştirilen analizler sonucunda, kendisine ait olan ve üretim faaliyetlerinin sürdüğü Çorludaki fabrikayı ek kapasitesi olan dış yüklenicilere taşıyarak finansal olarak sürdürülebilir ve esnek bir iş modelini uygulamaya karar vermiştir.

LS&Co. şirket değerlerine göre, bu karardan etkilenecek olan bütün çalışanlara adil davranılacak ve çalıştıkları yıla orantılı olarak tüm hakları kendilerine ödenecektir.”

Levi’s şirketi yolsuzluk skandalı ve bunun getirdiği iç sıkıntılar nedeniyle uzun bir süredir Türkiye içinde sorunlar yaşamaktaydı. Şirketin Türkiye ofisinde ciddi sıkıntılar olduğu ve kar payının düştüğüyle ilgili çıkan haberlerle beraber geçtiğimiz ay Türkiye ofisinden 20 kişinin işten çıkarılması bu haberleri doğrular nitelikteydi. Türkiye’yle beraber Avrupa’da da işten çıkarma operasyonuna giden Levi’s şirketi, Avrupa operasyonunda 800 işçinin işten çıkarılacağını önceki aylarda açıklamıştı. Kaynak:ilerihaber.org

Yorumlar