VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Lazika İslam Emirliği: Türkiye’nin Kuzeydoğusu’nda yeni IŞİD mi?

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL; “Türkiye’nin dış politikasının, radikal islam örgütlerine destek sağlayarak komşu ülkelerin hükümetlerinin zayıflatılmasını sağlamak noktasında eğilim gösterdiğini bunun sonucu olarak da bu kez Türkiye’nin kuzeydoğusunda faaliyet gösteren kendisine Lazika İslam Emirliği ismini veren grubun peyda olduğunu” belirtti.

Gerektiğinde IŞİD ile bağlantı kurmaktan çekinmeyeceklerini ve açıkça Lazların anayurdu olan Lazika’da (Gürcistan’a bağlı Acara Özerk Cumhuriyeti) silahlı mücadele vereceklerini belirten terör örgütü, Türkiye’nin “demokrasi”den vazgeçmesi durumunda müttefik olacaklarını ve özellikle Lazları bu mücadeleye çağırdıklarını belirtiyorlar.

lazika-islam-emirligi-turkiye-nin-kuzeydogusu-nda-yeni-isid-mi-65542-1.YENİ IŞİD EMİRİNDEN SÜMEYYE ERDOĞAN’A EVLİLİK TEKLİFİ

Tanal; “Bu yeni radikal islamcı terör örgütünün liderinin ise kendilerine ait Almanya kaynaklı http://zentralrat-der-lasen.de/TR/ resmi web sitelerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a evlilik teklif etmesi ise bu grupların AKP’ye kendilerini ne kadar yakın hissettiklerini açıkça gösteriyor. Yine bu grubun Osmanlı İmparatorluğu’nun överek hayranlığını gizlememesi, web sitelerinde de Osmanlı İmparatorluğu’nun armasını kullanmaları Türkiye’de Osmanlı özlemi duyan kişilerin sempatisini kazanmak istediklerini açıkça ortaya koyuyor.

Böyle bir örgütün faaliyet gösterilmesine izin verilirse bu örgüt Türkiye’nin kuzey doğusunda örgütlenerek, Doğu Karadeniz’de yaşayan Laz vatandaşlarımızı kirli ağlarına düşürmeye çalışacak, gençlerimizi kandırarak bu sefer Türkiye’nin kuzeydoğusunda yeni bir IŞİD travması yaratacaklar. Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına bir de Kuzeydoğu sınırımızın eklenmesi ülkemiz için çok büyük bir kaosa davetiye çıkartır. Bu örgütün ciddiye alınarak tüm faaliyetleri biran önce kontrol altına alınmalı ve önü kesilmeli.” dedi.

Tanal konu ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Öztürk’e verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

1- www.zentralrat-der-lasen.de web sitesine sahip bulunan Lazika İslam Emirliği’nin Türkiye’deki faaliyetleri/faaliyet alanları nelerdir?

2- Bu örgütün özellikle Laz vatandaşlarımıza seslenerek Türkiye’nin Kuzey Doğusu’nda yeni bir İslam Devleti kurma hedefleri olduğunu açıklamaları konusunda Bakanlığınızca nasıl bir önlem alınmıştır?

3- Bu örgütün gerekirse IŞİD ile birleşebileceğini deklare etmesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit etmesi karşısında Bakanlığınızca herhangi bir önlem alınması planlanmakta mıdır?

4- Bu örgüt kimler tarafından hangi yıllarda kurulmuştur? Bu örgütün ulusal ve uluslararası bağlantıları kimlerdir? Bu örgütün merkezi nerededir? Finansmanı nasıl sağlanmaktadır?

5- Söz konusu örgütün Doğu Karadeniz coğrafyamızda veya herhangi başka bir bölgede örgütlenme faaliyetleri bulunmakta mıdır?
www.zentralrat-der-lasen.de/TR/
Kaynak: www.birgun.net

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı