VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

LATİNAMERİKA’DA DEMOKRASİ TEHDİT ALTINDA

Yazar sendika.org   
10 Eylül tarihinde Bolivya devlet başkanı, ABD’nin Bolivya Büyükelçisi’ni persona non grata (istenmeyen adam) ilan etti. Venezüella devlet başkanı, (Şili’de Salvador Allende’nin askeri bir darbeyle devrilmesinin 35. yıldönümü olan) 11 Eylül’de, ABD’nin Venezüella Büyükelçisi’nden ülkeyi terk etmesini istedi.

Başkan Hugo Chavez, Birleşik Devletler hükümetini de bulaşmakla itham ettiği yakın bir hükümet darbesi ihtimaliyle karşı karşıya olduğuna inanıyordu. Başkan Evo Morales, hükümetinin Birleşik Devletler tarafından kışkırtılan ciddi bir istikrarsızlaştırma [hamlesiyle] karşı karşıya olduğunu düşünüyordu. Üçüncü bir ülke, Paraguay, daha on gün önce askeri yetkililer ve muhalif politikacıların dâhil olduğu bir komployu açığa çıkardıklarını duyurdu.
Şu anda Latin Amerika, 20. yüzyılın sonunda demokrasinin yeniden tesis edilmesinden bu yana en ciddi krizle karşı karşıya bulunmaktadır…

Venezüella’daki demokrasi karşıtı komplo, ulusal televizyonda yayınlanan, kıdemli askeri yetkililer arasındaki devlet başkanlığı makamına demokratik yolla gelmiş Başkan Chavez’e suikast yapmak amacıyla yapılmış telefon konuşmalarıyla açığa çıkan bir entrika üzerinden işliyordu.
Bolivya’da, (elebaşları yakın zamanda ABD Büyükelçisi’yle buluşan Santa Cruz eyaleti reisi Ruben Costas olan) beş doğu ve güney eyaletinin ayrılıkçı reisleri, demokratik rejimi istikrarsızlaştırabilmek amacıyla tertiplenmiş bir şiddet ve ekonomik sabotaj kampanyası başlattılar.


Bu olaylar Latin Amerika’da demokrasiyi kimin savunduğunu ve kimin tehdit ettiğini su götürmez biçimde gözler önüne seriyor.


Bizler, uluslararası medyanın büyük kısmının bu olayların doğru ve orantılı bir kapsamda işlemekte başarısız olmasından dehşete düşmüş durumdayız.


Dünyadaki bütün demokratlara Latin Amerika’daki demokrasiyi, toplumsal ilerlemeyi ve ulusal bağımsızlığı savunmak ve demokrasi ve insan haklarına karşı gerçekleşen bu komploları kınamak üzere bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz.


Avrupa Birliği ve Avrupa hükümetlerini, ABD’deki Bush yönetiminden bağımsız bir politika benimsemeye ve Latin Amerika’daki demokratik yoldan seçilmiş hükümetleri düşürmeye dönük bütün girişimleri kayıtsız şartsız kınamaya çağırıyoruz.

23 Eylül 2008 

 

İmzacılar:
Harold Pinter
John Pilger
Bruce Kent
Victoria Brittain
Tony Benn
Ken Loach
Gordon Hutchison, Venezüella Enformasyon Merkezi Sekreteri
Jean Lambert MEP
Jeremy Corbyn MP
Bill Etherington MP
Ian Gibson MP
Harry Cohen MP
Bob Abberley, Unison Genel Sekreter Yardımcısı
Gail Cartmail, Unite the Union Genel Sekreter Yardımcısı
Les Bayliss, Unite the Union Genel Sekreter Yardımcısı
Bob Crow, RMT Genel sekreteri
Kelvin Hopkins MP
Bill Wilson MSP
Cllr. Salma Yakoob
Prof. Jonathan Rosenhead
Billy Hayes, CWU Genel Sekreteri
Keith Norman, ASLEF Genel Sekreteri
Gerry Morrissey, BECTU Genel Sekreteri
Bill Greenshields, NUT Başkanı
Andy Bain, TSSA Başkanı
Doug Nicholls, Unite Ulusal Yöneticisi
Geoff Shears
Michael Dereham
Kaveh Mussavi
Diana Raby
Derek Wall
Steve Cottingham
Joni McDougall, GMB Uluslar arası Yetkilisi


[Venezüelanalysis web sitesindeki İngilizce orijinalinden Soner Torlak tarafından Latinbilgi (Sendika.Org) için çevrilmiştir]

Bültene abone olun güncellemeleri alın, şimdi abone olunuz.

Yorumlar

Bu web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Kabul ediyorum Detay...