VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

LATİNAMERİKA’DA DEMOKRASİ TEHDİT ALTINDA

0

Yazar sendika.org   

10 Eylül tarihinde Bolivya devlet başkanı, ABD’nin Bolivya Büyükelçisi’ni persona non grata (istenmeyen adam) ilan etti. Venezüella devlet başkanı, (Şili’de Salvador Allende’nin askeri bir darbeyle devrilmesinin 35. yıldönümü olan) 11 Eylül’de, ABD’nin Venezüella Büyükelçisi’nden ülkeyi terk etmesini istedi.

Başkan Hugo Chavez, Birleşik Devletler hükümetini de bulaşmakla itham ettiği yakın bir hükümet darbesi ihtimaliyle karşı karşıya olduğuna inanıyordu. Başkan Evo Morales, hükümetinin Birleşik Devletler tarafından kışkırtılan ciddi bir istikrarsızlaştırma [hamlesiyle] karşı karşıya olduğunu düşünüyordu. Üçüncü bir ülke, Paraguay, daha on gün önce askeri yetkililer ve muhalif politikacıların dâhil olduğu bir komployu açığa çıkardıklarını duyurdu.

Şu anda Latin Amerika, 20. yüzyılın sonunda demokrasinin yeniden tesis edilmesinden bu yana en ciddi krizle karşı karşıya bulunmaktadır…

Venezüella’daki demokrasi karşıtı komplo, ulusal televizyonda yayınlanan, kıdemli askeri yetkililer arasındaki devlet başkanlığı makamına demokratik yolla gelmiş Başkan Chavez’e suikast yapmak amacıyla yapılmış telefon konuşmalarıyla açığa çıkan bir entrika üzerinden işliyordu.

Bolivya’da, (elebaşları yakın zamanda ABD Büyükelçisi’yle buluşan Santa Cruz eyaleti reisi Ruben Costas olan) beş doğu ve güney eyaletinin ayrılıkçı reisleri, demokratik rejimi istikrarsızlaştırabilmek amacıyla tertiplenmiş bir şiddet ve ekonomik sabotaj kampanyası başlattılar.Bu olaylar Latin Amerika’da demokrasiyi kimin savunduğunu ve kimin tehdit ettiğini su götürmez biçimde gözler önüne seriyor.Bizler, uluslararası medyanın büyük kısmının bu olayların doğru ve orantılı bir kapsamda işlemekte başarısız olmasından dehşete düşmüş durumdayız.Dünyadaki bütün demokratlara Latin Amerika’daki demokrasiyi, toplumsal ilerlemeyi ve ulusal bağımsızlığı savunmak ve demokrasi ve insan haklarına karşı gerçekleşen bu komploları kınamak üzere bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz.Avrupa Birliği ve Avrupa hükümetlerini, ABD’deki Bush yönetiminden bağımsız bir politika benimsemeye ve Latin Amerika’daki demokratik yoldan seçilmiş hükümetleri düşürmeye dönük bütün girişimleri kayıtsız şartsız kınamaya çağırıyoruz.


23 Eylül 2008 

 

İmzacılar:

Harold Pinter

John Pilger

Bruce Kent

Victoria Brittain

Tony Benn

Ken Loach

Gordon Hutchison, Venezüella Enformasyon Merkezi Sekreteri

Jean Lambert MEP

Jeremy Corbyn MP

Bill Etherington MP

Ian Gibson MP

Harry Cohen MP

Bob Abberley, Unison Genel Sekreter Yardımcısı

Gail Cartmail, Unite the Union Genel Sekreter Yardımcısı

Les Bayliss, Unite the Union Genel Sekreter Yardımcısı

Bob Crow, RMT Genel sekreteri

Kelvin Hopkins MP

Bill Wilson MSP

Cllr. Salma Yakoob

Prof. Jonathan Rosenhead

Billy Hayes, CWU Genel Sekreteri

Keith Norman, ASLEF Genel Sekreteri

Gerry Morrissey, BECTU Genel Sekreteri

Bill Greenshields, NUT Başkanı

Andy Bain, TSSA Başkanı

Doug Nicholls, Unite Ulusal Yöneticisi

Geoff Shears

Michael Dereham

Kaveh Mussavi

Diana Raby

Derek Wall

Steve Cottingham

Joni McDougall, GMB Uluslar arası Yetkilisi[Venezüelanalysis web sitesindeki İngilizce orijinalinden Soner Torlak tarafından Latinbilgi (Sendika.Org) için çevrilmiştir]

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.