VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.
Tarama Kategorisi

1

Sinemacı Nâzım Hikmet

Türkçe’nin en büyük şairi Nazım Hikmet’in aynı zamanda bir sinemacı olduğunu biliyor muydunuz? Nazım Hikmet sinemayla ilk defa, 19 yaşındayken Moskova’da izlediği “Açlık Açlık Açlık” belgeseli ile tanışır. Babası Hikmet beyin, 1932…

HAZİRAN’DA SILA YOLLARI,…

Son zamanlarda olağanüstü bunalımlı ve buhranlı günler yaşıyorum. Neredeyse iki aydır beni bugünlere taşıyan hayat bağlarında büyük sarsıntılar oldu, arka arkaya gelen darbeler depremler gibi vurdu… Ve bir Haziran şafağında ben yine sıla…

"Baş Düşman " terimi ve içeriği üzerine kısaca

Türkiyede, özellikle son gelişmelerde "baş düşman" tartışması ve bunun "Maocu bir görüş" olduğu üzerine ezberci , Marksizm Leninizmin ABC'sinden uzak, ama ML adına yorumların yapılması da yaygınlaştı.Marksizm Leninizme, onun…

GENÇLİĞİN ÜÇ ALIN YAZISI-Dr.Hikmet Kıvılcımlı

Gençliğimïz neden çırpınıyor? “Sosyal – ekonomik” nedenmiş.O nedir? Gerçekleri gevelemeyelim.1- Bizde de seçim böyte olur Çelebi.Finans-Kapital milyonerleri kasabalarımıza çöreklenmiş Tefeci-Bezirgan hacıağalıkla “Demirkırat” biçimi…

FAŞİZME GEÇİT YOK!

Yazar: Ender HelvacıoğluOlay çok sıcak. Gelişmeler hızlı. Şimdilik bu notu buraya koyalım. Süreç farklı ilerlerse tutumları değiştiririz.FAŞİZME GEÇİT YOK!1) Hukuki bir tartışmaya gerek yok. İktidar dayatmasıyla alınan YSK kararı bir…

Yuri Gagarin’in ilk paraşütle atlama deneyimi

Derleyen: Ender Helvacıoğlu Biz kara hayvanıyız, ayağımız yere basmalı. Yerden destek alamazsak tedirgin oluruz. Doğuştan bir yükseklik korkusu ile evrimleştiğimizi söyler uzmanlar. İçimizde bu duyguyu yaşamamış olanımız yoktur. Kimimiz…