VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

KONFEDERASYONLARDAN TEKEL DİRENİŞİNE DESTEK

Yazar sondakika.com – sendika.org

ımageTürk -İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Tekel İşçilerinin Sorununun Çözülmemesi Halinde İşçi ve Memur Sendikaları Konfederasyonları Olarak 3 Şubat 2010’da Üretimden Gelen Güçlerini Kullanma Kararı Aldıklarını Bildirdi.

Bugün (26 Ocak) Türk-İş Genel Merkezi’nde bir araya gelen konfederasyon başkanları, Tekel işçilerinin talepleri karşılanmazsa 3 Şubat günü üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını açıkladılar.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorununun çözülmemesi halinde işçi ve memur sendikaları konfederasyonları olarak 3 Şubat 2010’da üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını bildirdi.

Tük-İş’in çağrısıyla işçi ve memur sendikaları konfederasyonlarının Türk-İş Genel Merkezi’nde yaptığı toplantı sona erdi.

Toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan katıldı.

Kumlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, talepleri doğrultusunda 28 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de kendilerine randevu verdiğini anımsatarak, Erdoğan’a teşekkür etti.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu‘nun, bir yöneticilerinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadığını ifade eden Kumlu, Gündoğdu’nun da toplantıda alınan kararlara katıldığını bildirdi.

Tekel işçilerinin sorununun masa başında çözülmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını vurgulayan Kumlu, bu nedenle 28 Ocaktaki görüşmeyi önemsediklerini söyledi. Kumlu, Tekel işçilerinin sorununun çözülmemesi halinde 3 Şubat 2010 Çarşamba günü Tekel işçileriyle dayanışma amacıyla üretimden gelen güçlerini kullanma kararını aldıklarını kaydetti.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kumlu, bir gazetecinin ”3 Şubattaki bir günlük iş bırakma eyleminin devamının gelip gelmeyeceğine” ilişkin bir sorusu üzerine, şu an için bir şey söyleyemediklerini, durumu gelişmelere göre değerlendireceklerini ifade etti.

Türk-İş olarak hükümete bir çözüm formülüyle gidip gitmeyeceklerine” yönelik bir soruya da Kumlu, işçilerin 4-C yasasını kabul etmeyerek, özlük haklarıyla kamu kuruluşlarına aktarılmaları konusunda ısrarcı olduklarını belirtti. Kumlu, ”Hükümetin bize ne önereceğini bilemediğimiz için şimdi bu konuda yorum yapmak yanlış olur. Bu, toplu sözleşme masasında yapılan müzakereye benzer. Hükümetin bize getireceği öneri çok önemli. O zaman onu değerlendireceğiz” dedi.

Kumlu, ”hükümetten sorunun çözümünü sürece yayan bir öneri geldiği takdirde düşüncelerinin ne olacağının” sorulması üzerine de her türlü müzakereye açık olduklarını söyledi. ”Şubatta yine de iş bırakacak mısınız?” sorusuna Kumlu, ”Hayır, öyle bir gelişme olursa tekrar değerlendireceğiz” yanıtını verdi. Eylemlilik sürecinin devam edeceğini ancak açlık grevinin ise 28 Ocaka kadar ertelendiğini belirten Kumlu, bir soru üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri Türk-İş olarak kendilerinin yapacağını, ihtiyaç duyulması halinde diğer konfederasyon başkanlarının da hazır olduğunu bildirdi.

İşçilerin genel grev beklentilerinin hatırlatılması üzerine Kumlu, ”(Genel grev) ifadesi yanlış değerlendiriliyor. Genel grevin şartları farklı. Biz ‘genel grev’ değil ‘eylem’ diyoruz” dedi.

Kumlu, Memur-Sen’in de iş bırakma eylemi kararını kabul ettiğini sözlerine ekledi.

-TEKGIDA-İŞ AÇLIK GREVİNİ CUMAYA KADAR ERTELEDİ-

Öte yandan, Tekgıda-İş Sendikası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak görüşme dolayısıyla Tekel işçilerinin açlık grevini 29 Ocak Cuma gününe kadar erteledi.

Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, 6 işçi ve memur sendikaları konfederasyonunun aldıkları kararı Türk-İş balkonundan, eylemdeki Tekel işçilerine açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Tekel işçilerinin sorununu görüşmek için 28 Ocak Perşembe gününe randevu verdiğini anımsatan Türkel, bu gelişmeyi olumlu bulduklarını söyledi.

Türkel, bu görüşme dolayısıyla ara verdikleri açlık grevini, 29 Ocak Cuma gününe kadar ertelediklerini bildirdi. Konfederasyonların 3 Şubat Çarşamba günü üretimden gelen güçlerini kullanma kararı aldıklarını duyuran Türkel, ”İnatla, sabırla mücadelemizi sürdüreceğiz. Cuma gününü de 3 Şubatı da bekleyeceğiz. Hakkımızı almadan gitmeme kararının arkasındayız” diye konuştu.

Konfederasyon yöneticilerine, kendilerine verdikleri destekten ötürü teşekkür eden Türkel, ”Sayın Başbakan’ın bu süreci iyi değerlendirerek, çalışma barışına katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

……………………..

Üç saatlik toplantının ardından konfederasyon başkanları adına açıklamayı Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu yaptı. Kumlu, AKP’nin 28 Ocak günü için sunduğu görüşme talebine sıcak baktıklarını ancak görüşmelerden olumlu bir gelişme çıkmazsa 3 Şubat günü üretimden gelen güçlerini kullanacakların söyledi. Konfederasyonlar, Türkiye çapında bir günlük grev ve direniş kararı aldı.

Kararın yazılı olarak açıklanmaması dikkat çekti. Hak-İş Konfederasyonu dün yazılı bir açıklama ile toplantıya katılmayacaklarını belirtmesine karşın Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arslan toplantıya katıldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise toplantıya katılmadı. Mustafa Kumlu, Gündoğdu’nun bir yöneticilerinin vefatı nedeniyle toplantıya katılamadığını ancak Memur-Sen’in toplantıda alınan kararlara uyacağının söylendiğini bildirdi.

Talepler kabul edilmezse 28 Ocak’ta süresiz açlık grevi başlıyor
Kumlu’nun açıklamasının ardından Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel işçilere seslendi. Türkel, konfederasyonların aldığı kararı açıklarken işçilerin kazanmadan Ankara’dan gitmeyeceğini söyledi. Açıklamada, 28 Ocak’a kadar açlık grevine ara verileceği ancak görüşmeler olumsuz sonuçlanırsa süresiz açlık grevinin Türkel’in katılımıyla yeniden başlayacağı söylendi.

Tekel direnişi geceli gündüzlü sürüyor
İşçiler kararı “Genel grevi genel direniş” sloganlarıyla karşıladı. İşçilerin oturma eylemi ise sürüyor.

Sendika.Org / Ankara 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.