VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkına saldıran torba yasaya karşı eylemler sürüyor

DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilciliği, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp eden torba yasanın geri çekilmesi talebiyle eylemdeydi

Saray-AKP iktidarının 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp eden torba yasa teklifine karşı eylemler sürüyor.

DİSK’e bağlı Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilciliği, yasa teklifinin geri çekilmesi talebiyle Balıklı Parkı Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

İşçiler adına açıklama yapan DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, depremden etkilenen İzmir halkına geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başladı.

Pandemi ve depremi fırsata çevirdiler

Bu düzen bizi her gün öldürüyor. Bizi deprem değil bu düzen öldürüyor” diyen Türkmen, sözlerinin devamında hükümet ve patronların, pandemi koşullarını ve depremi fırsata çevirdiğini belirterek şunları kaydetti:

Onlarca yurttaşımızın öldüğü, tüm ülkenin aklının, yüreğinin hala enkaz altında olan ve yakınlarını kaybeden depremzedelerle olduğu günlerde, milyonlarca işçinin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını ortadan kaldıran ve patronlara yeni kıyaklar sağlayan torba yasayı meclise getirdiler. AKP iktidarı, ne kadar fırsatçı olduğunu, işçi ve emekçilere ne kadar düşman olduğunu ve sadece patronların, bir avuç sermaye sınıfının partisi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

“İşçilerin buna sessiz kalacağını mı sanıyorsunuz?”

AKP’nin iktidara geldiği günden beri kıdem tazminatına göz diktiğini ancak her seferinde işçilerin ve sendikaların büyük tepkisi ve mücadelesi sonucunda geri püskürtüldüğünü belirten Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü:Genel direniş çağrısı

AKP iktidarı, şimdi de işçiler arasında bölünme yaratmak için belirli bir yaş grubundaki çalışanları hedef alıyor. Neredeyse işçi sınıfının yarısını oluşturan 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkını gasp edecek olan bu torba yasa yasalaştıktan sonra sıra diğer işçilerin haklarına da gelecek. Ancak işçi sınıfı bu oyuna gelmeyecek. 25 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde olan milyonlarca işçinin bu haklarını gasp ederken, bu yaşlarda olmayan işçilerin buna sessiz kalacağını mı sanıyorsunuz? Siz pandemi gibi, deprem gibi felaketleri bile patronlar için fırsata çevirirken, ülkenin, işçilerin ve halkın birikimlerini bir avuç patrona peşkeş çekerken, işçileri bölerek 70 yıllık, yüz yıllık kazanımlarını ve haklarını gasp etmek isterken, işçilerin buna sessiz kalacağını, kendi sınıflarına, kendi geleceklerine ve çocuklarına ihanet edeceğini mi sanıyorsunuz?

Torba yasa teklifi TBMM’de görüşülürken işçi sınıfının itirazlarını iktidara ve Meclis’e duyurmak isteyen DİSK üyelerine yönelik 4 Kasım’daki saldırıyı hatırlatan Türkmen, “Öncelikle Anayasal bir hak olan basın açıklamasına yönelik bu tahammülsüz tutumu, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bu hukuk dışı eylemi kınıyoruz” dedi.

İşyerlerinde, meydanlarda ve son olarak da mecliste ifade ettiğimiz gibi kıdem tazminatına, ihbar tazminatına ve emeklilik hakkımıza el uzatan yasa teklifi geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye devam eden Türkmen, Antepli işçilere ve sendikalara birleşme çağrısı yaparak sözlerini şöyle sonlandırdı:

İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız. Kıdem tazminatımıza dokunmayın. Emeklilik hakkımıza dokunmayın. Çocuklarımızın geleceğine dokunmayın. Buradan bütün Antepli işçilere ve konfederasyon ayrımı yapmadan bütün sendikalara, işçi sınıfının haklarına ve geleceğine sahip çıkmak için birleşme çağrısı yapıyoruz. Genel grev, genel direniş de dahil, bu torba yasa geri çekilene kadar mücadeleyi büyütme çağrısı yapıyoruz.”

Sendika.Org

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı