VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Karl Marx’a Kurban Olun!

Yazar: Veli Bayrak

Böylesine yoksul yaşadığı bir hayata onuru ile tutunmasını bildiği için mi korkuluyor Markisizimden?

Bu ülkede en kolay suçlanan kesim her zaman solcular olmuştur! Hele de başına “yasa dışı Marksist-Leninist terör örgütü üyesi” koydun mu değme gitsin! Solculardan her şey beklenir artık!

Bugün aslında eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in Başbakan ile konuştuğu iddia elden tape de “Direnen hâkim Alevi” demesi birazda budur! Bu ülkede iktidarlar hiçbir zaman muhalefete tahammül etmemişlerdir! Kürtsen terörist, solcuysan yasa dışı Marksist-Leninst örgüt üyesi, Ermeniysen gâvur, Aleviysen ateistsindir! Bu durum devlet geleneğidir bu ülkede!

Sağcılar geçmişte Bahçelievler de 7 TİP’li öğrenciyi alçakça katletmiştir mesela! Ama devlet hiçbir zaman onları yasa dışı terör örgütü üyeleri diye lanse etmemiştir. Lakin masum bir öğrenci yürüyüşünde polisle çatışmaya giren solcu öğrencileri halka “yasa dışı Marksist-Leninist terör örgütü üyei” diye lanse etmesini bilmiştir!

Örneğin 1978’de Maraş’ı kana bulayıp çoluk çocuk demeden solcu ve Alevileri acımasızca katledenler devlet nezdinde hiçbir zaman “yasa dişi terör örgütü üyeleri” diye anılmamıştır! Savcılar, yargıçlar hiçbir zaman fezlekeleri “yasa dışı terör örgüt üyeleri” diye hazırlamamıştır! Hatta içlerinden bazıları milletvekili bile olmuştur! Lakin 1 Mayısta 1 Mayısı Taksimde kutlayacağız deyip Taksime çıkmak isteyen işçi ve öğrencileri televizyon ve gazetelerden “yasa dışı Marksist Leninist terör örgütü üyeleri” diye lanse edip ayni suçlamalarla hâkim karşısına çıkarmasını bilmiştir!

İyi ama her yürüyüşte, her gösteride o gösteri ve yürüyüşe katılanları “yasa dışı Marksist Leninist terör örgütü üyesi” diye tanımlayanlar Marx’ı ne sanıyorlar acaba? Neden bombalı, kirli, karanlık birçok eylemlerin ardında onun ismini anıyorlar? Ne yapmış yani Marx? Bonn sokaklarında mesela elinde biber gazıyla öğrencileri mi kovalamış? Berlin’de mesela bir otelde, onlarca insanın yakılarak can verilmesine göz mü yummuş? Örneğin Köln’de, mezhepsel farklılıklardan dolayı kendi vatandaşlarını çoluk çocuk demeden katledenleri görmezden mi gelmiş? Ne yapmış yani Marx? Roboski misali sınırda yaşayan vatandaşlarının üzerine bombalar mı yağdırmış?

Ve Marksizmi neden böyle öcü gibi gösteriyorlar acaba? Nedir yani Marksizm?

Marksizm’e göre anayasalar işçiden değil, işverenden yana mı hazırlanır? Marksizm sömürülenden değil, sömürenden yana mı politikalar üretir? Kadınlar ikinci sınıf vatandaş mıdır Marksizm de? Marksist sistemde kadınlar sokak ortasında öldürülür mü? 16 yaşından küçük çocuklar okul yerine fabrikalara mı gönderilir? Marksizm de erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi yasal mıdır? Marksizm’de milletvekili maaşları bir gecede üç dört katına mı çıkartılır? Yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet söylentileri ayyuka mı çıkar Marksizm’de?

Oysa Karl Marx hayatı boyunca günümüzün en küçük bürokratının yaşadığı ihtişamın onda birini bile yaşamamıştır! Hayatı sürgün ve mücadeleler içinde geçmiştir. 7 çocuğundan 4’ünü parasızlıktan ve yoksulluktan kaybetmiştir! Çocuklarının ve ailesinin en büyük besin kaynağı ekmek ve patates olmuştur çoğu zaman! Küçük oğlu Fransizka henüz 1 yaşındayken annesinin kucağında ölmüştür! Beş kuruş paraları olmadığı için çocuğunun kefen ve cenaze parasını arkadaşları üslenmiştir. Öldüğünde en yakın arkadaşı Engels “Bu kadar parasızken, şimdiye kadar para üzerine böyle çok yazı yazılmamıştır! Das Kapital’den gelen para, kitabı yazarken içtiğim tütünün parasını karşılamadı…” demiştir.

Böylesine yoksul yaşadığı bir hayata onuru ile tutunmasını bildiği için mi korkuluyor Markisizimden? Öğretilerinin ve söylemlerinin egemenlerin lüks ve ihtişam dolu hayatını elinden alacağını düşündükleri için mi korkuluyor Marksizm’den?

Mesela ne yapmış bu ülkede Marksistler? Üniversite öğrencilerini bir evde kıstırıp kafalarına kurşun sıkarak ya da yastıkla boğarak öldürmüşler midir? Devletin bütün imkânlarını arkalarına alıp cinayetler mi işlemişlerdir? Bu ülkede bütün iktidarlar döneminde halka öcü gibi gösterilmişlerdir Marksistler! Bu yüzden de ölüm, işkence, sürgün dâhil başlarına gelmedik kalmamıştır! Evde değil dağda yaşamaya mahkûm edilmiştir birçoğu. Kimi okula sokulmamıştır, kimi fabrikaya! Kimi çatışmaya zorlanmıştır kimi savunmaya! Kimi idam sehpasında “Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği” diye bağırmıştır; kimi yazdığı şiir ve öykülerden dolayı sürgüne gönderilmiştir! Kimisi işkencede katledilmiştir; kimisinin mezarı bile gizlenmiştir!

Sizlerin her çatışmada, her patlamada, her yürüyüşte “Yasa dışı Marksist-Leninist örgüt üyesi, eski solcular” gibi söylemelerinizin hiçbirinin gerçekliliği yoktur aslında. Bir kere, Marksizm eskimez ve gerçek bir solcunun da eskisi olmaz.

Ne yapmış yani Marx? Ne söylemiş? Sermayeden, sermayedardan yana mı tavır almış? Ne demiş; “Bütün ülkelerin işçileri, birleşin” demiş. Bunun için mi her eylemin, her gösterinin, her örgütlemenin arkasında Marksist-Leninist yasadışı örgüt arıyorsunuz?

Ne diyelim şimdi; Karl Marx’a kurban olun siz!

Kaynak: Kadın Hareketi

Yorumlar