VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Kanada’da 400 Bin Kamu Çalışanı Greve Çıktı

9 Aralıkta on binlerce kamu çalışanı Quebec Montreal’de Victoria Meydanında bir araya geldi. Meydanı dolduran kamu çalışanları, gerçekleştirdikleri bir günlük grevle, eyalet hükümetiyle yürütülen sözleşme görüşmelerinin çıkmaza girmesini protesto ettiler. Görüşmeler Nisandan beri devam etmesine rağmen henüz anlaşma sağlanamadı. 5 yıl için %3’lük ücret zammı teklif eden hükümet, işçilerin %13’lük ücret zammı talebini görmezden geliyor.

Öğretmenler, hastane, belediye işçileri dâhil on binlerce kamu çalışanı greve katıldı. CSN sendikası, 400 binden fazla işçinin katılımıyla gerçekleştirilen bu grevin 1972’den bu yana en büyük eylem olduğunu belirtiyor. Quebec eyaletinin genelinde gerçekleştirilen grevde kamu çalışanları, -15 dereceye varan soğuğa rağmen dışarıda grev gözcülüğü yaptılar.

Bir hastane önünde grev yapan CSN sendikası sözcüsü, “yapılması gerekeni yaptık” diyor ve şunu ekliyor: “Uzun bir süreç ancak umutluyuz.” Kanadalı emekçiler, hükümetin gençleri geleceksizleştirdiğini ve buna karşı sahip oldukları tek gücün bir araya gelmek ve grev olduğunu söylüyorlar.

Kaynak:idder

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı

Gizlilik ve Çerez Politikası