VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

JWUT TELESKOPU 2018 YILINDA UZAYDA

2018 de fırlatılması beklenen JWUT, temsili (ESA)
2018 de fırlatılması beklenen JWUT, temsili (ESA)
NASA’nın başkanlığında 15 farklı devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir proje olan James Webb UzayTeleskopu’nun 2018 yılının Ekim ayında hizmete girmesi bekleniyor. 2018 yılında fırlatılması planlanan ve yeni bir çığır açacak olan James Webb Uzay Teleskobu, gezegen avcıları da dahil olmak üzere muhtemelen her türden gökbilimci için bir nimet olacak.
James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) eskiyen Hubble Uzay Teleskopu’nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötei uzay teleskopudur. Esas bilimsel hedefi evrende yer alan daha uzaktaki cisimleri; diğer temel cihazlar veya Hubble’ın görmediği cisimleri gözlemlemek olacak.
JWUT temsili (NASA)
JWUT temsili (NASA)
JWUT, bundan 13.5 milyar yıl öncesinde (Büyük Patlamadan 220 milyon yıl sonrası) gerçekleşmiş olan kozmik olayları gözlemleme imkanı sunacak. Projenin başındaki isimlerden biri olan Mark Clampin, bu teleskop sayesinde evrenin ilk galaksilerinin gözlemlenebileceğini ve evrenin karanlıkta kalmış bölümlerine dair yeni bilgilerin elde edilebileceğini belirtiyor.
Birincil aynanın bir parçası steril bir odada inceleme altında (NASA/Chris Gunn)
Birincil aynanın bir parçası steril bir odada inceleme altında (NASA/Chris Gunn)
JWUT 6,5 metre çapında bir ayna içeriyor. Bu ölçü, Hubble teleskopu’nun neredeyse üç katı. Üstelik bu ayna, ışık toplama konusunda Hubble’a göre 70 kat daha etkili olacak.
JWUT ve Hubble Uzay Teleskopu’nun birincil aynaları
JWUT ve Hubble Uzay Teleskopu’nun birincil aynaları
JWUT, Hubble gibi Dünya etrafında dönmeyecek. Aksine, 1,5 milyon kilometre ötede bulunan bir Langrange noktasına gidecek. Yani Güneşin yörüngesine girip Dünyayı takip edecek. Bu şekilde Güneşin sıcağından ve yüksek radyasyonundan korunacak. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın dört katı kadar. JWUT üzerinde yer alacak olan hassas aygıtlar, dev gezegenlerin ve gezegen sistemlerinin kırmızı ötesi görüntülerini çekme ve tayflarını ölçerek yaşlarını ve kütlelerini belirleme imkanına sahip olacak. Bunların dışında JWUT, başka yıldızların çevresinde yer alan disklerin tayf ölçümlerini yaparak, gezegen sistemlerinin doğmasına olanak sağlayan türden olan disklerin bileşenlerini tanımlamaya da imkan verecek. Son derece hassas aygıtları ve büyük aynasıyla JWUT, gezegenlerin doğduğu toz disklerini gözlemleyebilmenin yanında, kendi yıldızlarının önünden geçen gezegenlerin havaküre bileşenlerini de gözlemleyebilecek.
Her ne kadar JWUT özellikle gezegen bulmak için geliştirilmiş bir teleskop olmasa da, gelişkin yetenekleri bu teleskopun gelecekte yeni gezegenleri inceleyen ve güneş sistemimizin nasıl oluştuğu ve nasıl evrim geçirdiği konularını araştıran gökbilimciler için önemli bir araç haline gelmesi konusunda ümit veriyor.
wikipedia.org, Gokyuzu.org, technopat.net, spacetelescope.org dan derlenmiştir.
Kaynak:Dünyalılar

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.