VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Japonya’da tayfun yüzlerce ton radyoaktif suyu okyanusa süpürdü

Tokyo Elektrik Şirketi (TEPCO) , 2011 Fukuşima nükleer santral faciası meydana geldiğinden beri kontamine olmuş çok yüksek miktarda soğutma suyunu saha içerisindeki depolarda muhafaza etmeye çalışıyor . Her ne kadar felaketten sonra günde 300 ton radyoaktif su denize boşalıyor olsa da bir taraftan depolama faaliyetleri devam ediyordu. “Etau tayfunu depoladığımız radyoaktif suyu okyanusa süpürdü” diyor Tepco yetkilisi . Şirket eylül ayı başında olası bir fırtınanın Fukuşima nükleer santrali açısından risk teşkil edebileceğini açıklamıştı.Japonya’da tayfun yüzlerce ton radyoaktif suyu okyanusa süpürdü“Şiddetli yağmurlarla baş edebilmek için , vinçlerin askıları aşağı indirilir, tüm ekipmanlar iplerle sabitlenir, inşaat sahaları için tanımlı standart önlemleri alırız” diyerek devam ediyor yetkili.
Japon Meteoroloji Ajansı da ülkede geniş bir kesim için acil durum çağrısı yaparken Fukuşima eyaleti içerisinde Tochigi ve İbraki’nin risk altındaki şehirler olduğunu göçük ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerektiği yönünde uyarılarda bulundu. Bunun üzerine on binlerce insan evlerini terk etti ve sel binaları , arabaları yuttu. Bir kaç kişi kayıp ve kurtarma çalışmaları devam ediyor .
Meteoroloji yetkilisi Takuya Deshimaru da katıldığı acil durum basın açıklamasında “böylesine bir sağanağı daha önce deneyimlememiştik, ölümlü olaylar yaşanabilirdi” şeklinde korkusunu ifade etti.
Y.G notu: Yetkilinin, Japonya’da bile bu yoğunlukta sağnağın görülmediğini söylemesi, iklim değişikliği kaynaklı afet halinin nükleer santrallerin teşkil ettiği risk boyutunun da büyüdüğünü gösteriyor. Diğer taraftan afet karşısında nükleer santraller için standart inşaat sahasında alınan önlemler haricinde bir önlemin alınamıyor oluşu da riski katmerli hale getiriyor.
Haber: Pınar Demircan
(Yeşil gazete, Ib times )

Yorumlar