VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İZMİR’DE TEKEL İŞÇİLERİNE DESTEK YÜRÜYÜŞÜ

Yazar sendika.org

tekelmanset-2010-01-11KESK İzmir Şubeler Platformu ve Türk-İş TEKEL işçilerinin direnişine destek vermek için 8 Ocak Cumartesi günü Eski Sümerbank önünden AKP İzmir İl Binası’na kadar bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından AKP İl Binası önünde Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Yardımcısı Tuncay Kireçkaya bir basın açıklaması yaptı. Eyleme Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, ÖDP, Genç-Sen de katıldı. Konak Eski Sümerbank önünden AKP İl Binası önüne kadar yapılan yürüyüşte sık sık “İşçi memur el ele genel greve”, “AKP seni tek elimle boğarım”, “Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist düzeniniz” sloganları atıldı.

İzmir yakınında çalışan TEKEL işçileri de iş çıkışında servis araçlarıyla gelerek eyleme katıldı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eylemde çevik kuvvet AKP İl Binası önünde barikat kurup panzerlerle bekledi.

AKP İzmir İl Başkanlığı binası önüne gelen Türk İş’e bağlı sendika başkanları, yöneticileri ve TEKEL işçileri hükümeti alkışlayarak protesto etti. Türk-İş adına basın açıklamasını okuyan Tuncay Kireçkaya, 25 gündür onurlu bir mücadele verdiklerini ifade ederek, “Direnişinizle IMF’nin ekonomik programlarını uygulayarak geniş halk kesimlerini fakirleştiren, fukaralaştıran, adeta ilk insanlar gibi sadece karınlarını doyurabilmenin mücadelesini veren işçilerin, işsizlerin, emeklilerimizin, çiftçilerimizin, esnafımızın, gençlerimizin gururu oldunuz. Türkiye şimdi sizinle gurur duyuyor” dedi.

Tuncay Kireçkaya, mücadelelerinin her platformda devam edeceğini belirterek, “Sendikacılıkta haksızlığa karşı isyan ve mücadele esastır. 4/C’ye isyan ederek bu haksızlığa karşı mücadele veren Tek Gıda-İş Sendikamızı kutluyorum. 11 Ocak’a kadar 4/C’yi yırtamazsak, 14 Ocak’ta Ankara’da oluruz. Ankara’da Tekel işçilerine, İstanbul’da itfaiye işçilerine uygulanan çağdışı uygulamalar son bulsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

“4/C tüm haklarımızı elimizden alıyor”

Eyleme katılan TEKEL’in Balatçık’taki fabrikasında çalışan kadın işçilerle görüştük.
4/C statüsünü sorduğumuz Filiz Ermin, 4/C’nin maaşlarını düşürdüğünü söyledi. Başka kuruma devredildikleri taktirde kıdem tazminatı ve sosyal haklarının olmayacağını belirten Ermin, fabrikalarında üretimin 31 Ocak’a kadar devam edeceğini söyledi.

“Yan gelip yatmıyoruz 18 yıldır emeğimizle çalışıyoruz” Eşi hasta olup evde yatan ve dört çocuğu olan Ayşe Çalışkan ise, 4/C statüsünde geçirildiklerinde geçinemeyeceklerini söyledi. İş ve aş için mücadele ettiğini belirten Çalışkan,

Ayşe Çalışkan
Ayşe Çalışkan

Başbaknın kendilerinden 600 liraya çalışmalarını istedeiğini söyledi ve “Ben bu parayla nasıl geçineyim? Elektrik, su, kira, çocuklara bakım parasını bu şartlarda karşılayamam. Kirada oturuyorum; ev sahibine 300 lira ödüyorum. Elektrik, su, telefonum en az 200 lira geliyor. 600 lira maaşla ne yapabilirim ki? Çocuklarımdan bir tanesi süt istiyor” dedi. Başbakanın kendileri için ‘yan gelip yatıyorlar’ dediğini ifade eden Çalışkan, “Ben 18 yıldır emeğimle çalışıyorum. Sayın Tayyip Erdoğan nasıl çalıştığımızı görsün, bize böyle haksızlık yapmasın. Aç mı kalayım dileneyim mi?” dedi.

“Başbakan yatırım yap diyor, borçlarımızı nasıl ödeyeceğimizi söylesin”

Önceden mevsimlik çalışan ve 2007 senesinde kadroya geçen

Ayşe Hasateş
Ayşe Hasateş

Ayşe Hasateş Başbakanın ‘tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmem’ sözlerine değinerek 12 bin TEKEL işçisinin hakkını yediğini söyledi. Eşinin 9 aydır işsiz olduğunu ve 3 çocuğu olduğunu söyleyen Hasateş, kadrolu omalarına güvenerek kredi alarak kızının düğününü yaptığını başka bir arkadaşının da ev almak için de 30 milyar kredi çektiğini söyledi. Tayyip erdoğan’ın kendilerine yatırım yapmalarını söylediğini belirten Hasateş, “Başbakan bize borçlarımızı nasıl ödeyeceğimizi de söylesin, çocuklarımıza nasıl bir gelecek sağlayabiliriz?” dedi. Hasateş, bir aya yakın süredir yaptıkları eylemler sayesinde ülkenin dört bir tarafındaki işçilerle arkadaşlıklar kurduğunu söyledi. Başbakanın açılım diye tutturduğunu söyleyen Hasateş, “Açılımı TEKEL işçisi yapıyor, başbakanın ummadığı insanlar yapıyor” dedi.

Cuma günü Türk-İş üyesi işçiler bir saat iş bıraktı

Ayrıca Cuma günü İzmir’de Türk İş’ e bağlı sendika üyesi işçiler işe geç gitti. İşçiler Bornova’daki Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü önüne toplandı. Burada işçilere açıklama yapan Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işçilerin haklarının ihlal edildiğini; İstanbul’da itfaiye, Ankara’da da TEKEL işçilerinin hak ihlallerine karşı mücadele verdiğini belirterek, “Sadece onlar değil işçiler, memurlar, emeğiyle geçinen herkes bu yangına karşı sesini yükseltiyor. Bugün bir kez daha çalışmama hakkımızı kullanıyoruz. Bu eylemi 15 ve 22 Ocak’ta tekrarlayacağız” diye konuştu. İşçiler açıklamanın ardından iş başı yapmak üzere iş yerlerine döndü. Sendika.Org / İzmir

tekel2-2010-01-11

 

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı