VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İZMİR SENDİKALAR BİRLİĞİ TOPLANDI

Yazar Vatan Postası – Caner Fırat 

Image

1000’e yakın işçi lideri, çeşitli konfederasyonlara bağlı 25 sendikanın şube başkanları ve bir çok demokratik kitle-meslek örgütünün katılımıyla 31 Ekim 2010 Pazar günü İZMİR SENDİKALAR BİRLİĞİ toplandı.
Coşkulu, bilinçli ve kararlı bir başlangıç olarak İzmir ve ülke gündemine damgasını vuran İZMİR SENDİKALAR BİRLİĞİ toplantısında bir konuşma yapan Tez Koop İş sendikası İzmir 2 Nolu Şube Örgütlenme Sekreteri ve sendika örgütlenme uzmanı CANER FIRAT‘ın coşkulu söylevini buraya aktarıyoruz…

Image
Degerli platform temsilcileri, emekçi kardeşlerim, şube başkanları ve basın emekçileri; benim ve benim gibi düşünen birçok genç market işçilerinin de destek verdiği İzmir Sendikalar Birliği toplantısına hoşgeldiniz. Söylemime başlamadan önce bu platformun işçi sınıfı hareketine büyük katkı sağlayacağına inancımızın sonsuz olduğunu biz market çalışanları için de çok büyük önem taşıdığını, işçi sınıfının en büyük kazanımlarından biri olacağını bir kere daha burada yineler, İzmir Sendikalar Birliği’nin oluşumunda bir araya gelen tüm sendikalara yürekten teşekkür ederiz.

Ayrıca; bizim için özel bir önemi olan, tamamen işçi sınıfının iradesini yansıtan, işçinin tüm sorunlarına çözüm bulan, işçi inisiyatifiyle hareket eden, yoktan bir şubeyi var eden ve bugün bu platformun oluşmasında büyük emeği olan Tez Koop İş Sendikası İzmir 1 Nolu Şube BaşkanıBİROL ASLANOĞLU‘nun, İzmir Sendikalar Birliği Yürütme Kurulu’nda da bizi temsilen yer alması, bizlere onur ve gurur vermektedir.
Image
Özellikle günümüzde; kamu teşekküllerinin özelleştirildiği, uluslararası sermayenin yoğun saldırısı altında bulunduğumuz bu dönemde birleşmekten başka bir çıkarımızın olmadığını görmekteyiz. Gerek hükümetin çıkardığı yasaların işçi aleyhine olduğunu, gerekse semayedarların kazanılmış haklarımızı gasp etmek için türlü türlü oyunlar oynadıklarına seyirci kalmaktayız. Dün de bugün de sermayenin, vatanı, milleti, dini, dili, imanı olmadığını, tek amacının kar olduğunu, TEKEL DİRENİŞİnde de, UPS işçilerinin mücadelesinde de ve TESCO KİPA işçilerinin 7 yıldır hak arayışında da görmekteyiz.

7 yıldır KİPA’da anayasal hakkımız olan sendikalaşma hakkını elde edebilmek için örgütlenmekteyiz. Bir yandan devletin dikte ettiği yasalarla örgütlenmeye çalışırken, bir yandan da emekçi kimliğimizle saf ve temiz duygularımızla sendikal bürokrasiyle mücadele etmekteyiz.Image

Kısacası 7 yıl öncesine dönmek gerekirse, yola çıkarken ilk başta, günümüzün bir çok saatini bereber geçirdiğimiz arkadaşlarımıza güvendik ve sektördeki diğer arkadaşlarımızdan destek aldık. İşverenin üstümüze uyguladığı psikolojik baskılara, işten atmalara, sürgünlere karşı oluşturduğumuz işyeri komiteleri ve birlik beraberliğimizle dur dedik. Örgütlenmenin zorluğunu kavrayarak işyeri komiteleri ile beraber yeni örgütlenme stratejileri geliştirdik ve hayata geçirdik. Kipa çalışanları olarak sendikalaşmak için sendikanın tüm organlarını seferber ettik.

Hepimizin de bildiği gibi işçi sirkilasyonunun çok yoğun olduğu ve çok genç nüfusun istihdam edildiği bu sektörde örgütlenmek zordu. Ama biz kipa çalışanları olarak, onurlu bir gelecek için herşeyden vazgeçtik, inandık ve yola çıktık. Ev toplantıları, kahve toplantıları, mağaza ziyaretleri ve kamuoyu bilinçlendirmesiyle her geçen gün gücümüze güç kattık ve 2005 yılında birkaç kişi ile de olsa çoğunluk yetki belgemizi aldık.

Ne yazık ki antidemokratik yasaların, işverenin oyunları ve sendika agalarının korkaklığı yüzünden hem yetki belgemizi hem de örgütlenmemizin duayeni, belkemiği yoldaşımız ÖMER KAYAkardeşimizi 1 Mayıs 2006 işçi bayramında kaybettik. Geriye sadece onun bize bıraktığı vasiyet ve onurlu bir duruş vardı; o da; EN BÜYÜK İNTİKAM BAŞARIYDI. Onun bıraktığı vasiyet bizim yeminimiz oldu…
Image
Pes etmedik, ÖMER yoldaşımızın vasiyetini ilke edinerek küllerimizden yeniden doğduk. 2007 yılı Ekiminde örgütlenmeye yeniden başladık. Yasaların bize verdiği seçme ve seçilme hakkını kullananarak sendikanın organlarında görev aldık ve örgütlenmemize devam ettik. Artık karşımızda daha büyük bir sermaye olan sömürü imparatoru ingiliz TESCO grubu vardı. Kipa artık tescolaşmış ve işçilerin emeği üzerinden kazandığı parayla büyümüştü. Biz Kipa işçilerinin tek amacı vardı; EN BÜYÜK İNTİKAM BAŞARIDIR şiarıyla TESCO KİPA’da sendikal örgütlenmeyi gerçekleştirmekti.

Türkiye’nin dört bir yerinde yürüttüğümüz örgütlenme çalışmalarımız geçtiğimiz Temmuz ayında sonuç verdi ve yetki belgemizi aldık. Ancak, sermaye; sermaye olduğunu bir kere daha bize gösterdi. Bu haklı mücadelemizi tanımayarak, antidemokratik yasalara sığınarak yetki belgemize itiraz etti.Image

Değerli emekçi kardeşlerim, değerli yoldaşlarım, değerli sendika yöneticilerim;

Biz TESCO KİPA işçileri olarak yalnız kaldığımız bu 7 yıllık mücadelemizde, bundan sonra İzmir sendikalar Birliği’nin destegini bekliyoruz. Gerek üyelik çalışmalarımızda, gerek kamuoyu bilinçlendirmesinde, gerekse de eylemlerimizde yanımızda, bizimle omuz omuza olacağınızdan eminiz.

Sözlerimi fazla uzatmadan, bana bu kürsüden konuşma hakkı tanıdığınız için teşekkür eder; YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ, YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI diyerek hepinizi selamlarım.

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı