VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İTALYA’DA 1 MİLYON KİŞİ EĞİTİM HAKKI İÇİN SOKAKLARDA

Yazar sendika.org’dan   

 Günlerdir İtalya sokaklarını dolduran üniversitelilerden sonra dün de öğretmenler, tüm eğitim kademelerinden öğrenciler ve veliler sokağa çıktı. Roma’da 1 milyona yakın kişi yasalaşan eğitim reformunu protesto ederken diğer İtalyan kentlerinde de on binler sokaktaydı…


30 Ekim günü İtalya’da 1 milyona yakın öğretmen, öğrenci ve veli, Berlusconi hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim bütçesinden milyarlarca avroluk kesinti öngören tasarının yasalaştırılmasını protesto etti.

Sabah saatlerinde Repubblica Meydanı’nda toplanan eylemciler buradan mitingin yapılacağı Popolo Meydanı’na yürüdüler. Mitinte CGIL, CISL ve UIl sendikalarının yöneticileri konuşmalar yaptı.

Sendikaların çağrısıyla organize edilen eylem nedeniyle İtalya’da okulların 10’da 9’unda eğitime ara verilirken başkent Roma’daki eyleme bir milyona yakın kişi katıldı.

Roma’da yapılan eyleme pek çok sendika üye ve yöneticisi de katıldı. Değişikliklerin kamusal eğitim sistemini çökerteceğini belirten Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (CGIL) Domenico Pantaleo “Bunlar reform değil, bunlar sadece bütçe kesintileri. Hükümet kamusal okulları çökerterek bunların yerine özel eğitim sistemi getiriyor. Müzakere etmeyeceğiz ve eylemlere devam edeceğiz” dedi.

Caserta Üniversitesi’nden piskoloji öğrencisi Mirko, Hükümete karşı protestoların, düşüncelerin oluşturulduğu ve konuşmanın hala mümkün olduğu okullardan başlamasına dikkat çekti.

Reformların gereksiz giderleri keseceğini ve öğrencileri disipline edeceğini söyleyen Eğitim Bakanı Mariastella Gelmini yüzlerce pankart ve dövizle protesto edildi.

Roma’daki eyleme muhalefet partisi lideri Walter Veltroni de katıldı.

Perşembe günü yapılan eylemler Roma ile sınırlı kalmadı. İtalya’daki diğer okullarda da genel grev çağrısına uyulduğu görüldü.

ANSA ajansının haberine göre Milan’da binlerce öğrenci trafiği felç etti. Torino’da 50 bin kişi eylem için sokağa çıkarken Venedik’te lagünü anakaraya bağlayan geçit binlerce öğrenci tarafından işgal edildi. Brescia, Bolzano, Trento, Cagliari, Napoli, Reggio de Calabria ve İtalya’nın diğer pek çok kentinde de eylemler yapıldı.

Eğitim bütçesinden 9 milyar avro kesilecek

Çarşamba günü İtalyan Senatosu’nda kabul edilerek yasalaştırılan ve “Eğitim Reformu” adı verilen tasarıya göre eğitim bütçesinde 9 milyar avroluk (11.6 milyar dolar) kesintiye gidilecek. Bu da ilkokullarda çalışan 130 bin kişinin işini kaybetmesi anlamına geliyor. Reformda bütçe kesintisinin yanı sıra ilkokullarda tek öğretmenli sisteme dönüş ve 2009’dan itibaren haftalık ortalama 29-31 saat olan öğretim zamanının 24 saate düşürülmesi gibi değişiklikler de bulunuyor.

Pek çok veli tek öğretmenli sisteme geçişle eğitim kalitesinin gerileyeceğinden endişe ederken öğretim zamanının düşürülmesi de çalışan velilerin yükünü ağırlaştıracak.

Tasarıyla üniversite bütçelerinde de ciddi kesintiler yapılacak.

Sendika.Org

Yorumlar