VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İSTANBUL’DA HALK METROBÜS ZAMLARINA HAYIR DİYOR

Yazar sendika.org  

 16 Kasım’dan bu yana süren ve halkın parasız ulaşım hakkını kullandıkları eylemlere halkın yoğun desteği artarak sürüyor. Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’nda bugün 18.00-18.45 arası hiç kimse akbil basmadı.

Büyükşehir Belediyesi soygun yapıyor.

Önce uzun hatları kısalttılar, mahallemizden kent merkezlerine giden otobüsleri iptal ettiler.

Daha sonra ücretsiz aktarmayı iptal ettiler, bu da yetmedi ulaşıma yüzde 15 zam yaptılar.

Doymadılar, metrobüse yüzde 33 zam yaptılar. Metrobüs bir yılda yarı yarıya daha pahalı hale geldi.

İşçiye, emekçiye gelince yüzde 8 zam verenlerin, enflasyon düştü diye övünenlerin belli ki hiç utanması yok!

Başbakan her gün televizyonlarda enflasyon düştü diyor, Kadir Topbaş ise maliyetleri gerekçe gösterip ulaşıma zam üstüne zam yapıyor. Bir de halkla dalga geçiyor, metrobüsün ucuz olduğunu savunuyor. Kadir Topbaş ya hesap yapmamış, ya da halkın sillesini yememiş! 

Doğrudur milyarlarla oynayanlar ayda 120 YTL’yi yola vermenin ne demek olduğunu bilmez! Hesabı emekçiler bilir, emekçiler sorar!

Bugün bir asgari ücretli, çalıştığı 5 günün 1’inde sadece metrobüs için çalışıyor… 1 gün doğalgaz için çalışıyor… Yarım gün suya gidiyor… Asgari ücretin yarısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gidiyor. Gerisiyle kira mı ödesek, karnımızı mı doyursak, çocuğumuzu nasıl okutsak diye düşünüyoruz…

Bu zamlar Kadir Topbaş’a az gelebilir ama bizim çocuklarımızın gemileri yok, şirketleri yok… İşte bu yüzden isyan ediyoruz!

Metrobüs zamlarına dur demek için, başta doğalgaz olmak üzere yeni zamları durdurmak için sesimizi yükseltiyoruz.

Şikayet etmiyor, hakkımızı kullanıyoruz. Her gün işe gidiş ve geliş saatlerinde parasız ulaşım hakkı istiyoruz. Bir araya gelip metrobüslere para vermeden biniyoruz… Zamlarını başlarına çalıyoruz!

Belediye’ye gidiyor, hesap soruyor, saldırıya uğruyor, mehter marşıyla karşılanıyor ama sesimizin kesilmesine izin vermiyoruz.

Sesimizi daha da yükseltmek için 5 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de Galatasaray Meydanı’nda buluşup İstiklal Caddesi’nde sesimizi yükseltiyoruz!

Zamlara dur demek, ulaşım hakkımızı istemek, insanca yaşamak için yürüyoruz.
Metrobüse akbil basmadan binme eylemleri bugün de devam etti. Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut üyeleri saat 18.00’da Mecidiyeköy Metrobüs Durağı’ndaydı. Eylemciler, turnikelerin önüne kadar gelerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metrobüse yaptığı zamları protesto eden konuşmalar yaparak duraktakileri akbil basmadan turnikelerden geçmeye çağırdı. Eylemcilerin çağrısıyla turnikelerden akbil basmadan geçişler başladı. 45 dakika süren eylem boyunca binin üstünde yolcu akbil basmadan turnikelerden geçti.

Eylemin biteceğini anlayanların parasız geçiş için turnikelere koşması dikkat çekti. Halkevciler eylem boyunca yaptıkları konuşmalarda Cumartesi günü (5 Aralık) saat 14.00’de Metrobüs zamlarına karşı İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapacaklarını duyurdu.
Eylemciler, 3 Aralık günü metrobüs zammı protestosu yapılırken “Agora Meyhanesi” ve “Mehter Marşı” çalarak eylemcilerin seslerini boğmaya çalışan İBB’ye de “Burası Agora Meyhanesi” yazılı dövizlerle gönderme yaptı.

Turnikelerden geçenler de zamların geri çekilmesi gerektiğini belirten konuşmalar yaptı. Güvenlik görevlileri ve sivil polisler hariç neredeyse duraktaki herkes eylemcilerin sloganlarına eşlik etti ve alkışladı.

Sendika.Org

Ilgili Haber ve Makaleler
Yorumlar