VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İşe İade Davasının İlk Duruşması Yapıldı

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartılan , işçilerin davası bugün görüldü. Ayrıntısı haberimizde.

Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’de örgütlenmesini tamamladıktan sonra işveren baskılara rağmen sendikadan istifa etmeyen üyelerin 18 işçiyi işten atmış, atılan üyeler adına işe iade davaları açılmıştı. Muğla Merkez İstasyonundan atılan 7 üye ilk duruşması bugün (20 Aralık) Muğla Adalet Sarayında görüldü.

Duruşmaya Tüvtürk Muğla Taşıt Muayene İşçileri İle Dayanışma Platformu bileşenleri, atılan üyeler ve aileleri kitlesel olarak katıldılar. Muğla Barosun’dan avukatlarında katıldığı duruşma 5 Şubat tarihine ertelendi. Diğer bölgelerden atılan üyelerin davası da değişik tarihlerde yapılacak.

01Konuyla ilgili Mahkeme çıkışında Adliye binasının önünde bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında söz alan Sendika İzmir Bölge temsilcisi Zeki Olkun Muğla Taşıt Muayene istasyonlarındaki örgütlenme sürecini anlatarak, sendikaya üye olmanın anayasal hak olduğunu, bu hakkın yasalarla ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alındığını belirterek işverenin işçileri işten atarak anayasal suç işlediğini ve bununla ilgilide gerekli suç duyurularının yapıldığını belirtti. Tüvtürk Muğla’da atılan işçiler işbaşı yapıncaya ve toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar bu direnişin, mücadelenin devam edeceğini ifade etti. Zeki Olkun Tüvtürk Muğla işçilerinin duruşmasına gelerek dayanışmada bulunan katılımcılara da teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

02Daha sonra söz alan sendikaavukatı Tacettin Çolak’da hukuki süreçle ilgili bilgi verdi. Çolak duruşmada işveren vekilinin işçileri atma gerekçesi olarak performans düşüklüğünü, işçilerin kavga etmeleri gibi asılsız gerekçeler söylediğini belirterek işçilerin sendika üyeliğinden atılmalarının anayasal suç teşkil ettiğini ve bu nedenle mahkemede bunu söylemeyerek asılsız beyanlarda bulunduklarını belirtti. İşten atılan üyelerin yıllardır bu istasyonlarda çalıştıklarını ve performans düşüklüğünün yıllar sonra telaffuz edilmesinin de bu tespiti doğruladığını söyledi. İstasyonlarda yapılan işin teknik bilgi gerektirdiğini Tüvtürk’ün her önüne geleni işe başlatamayacağını söyleyen Tacettin Çolak bu nedenle işçilerin belli bir deneyimden geçtikten sonra işe başlatıldığını söyleyerek işverenin bütün gerekçelerinin gerçek dışı olduğunu söyledi. Bu nedenle normal koşullar altında davanın işçilerin lehine sonuçlanması gerektiğini belirterek bir sonraki duruşmaya yine tüm katılımcıları davet ederek sözlerini bitirdi.

Yapılan konuşmaların ardından işçiler direniş alanına gittiler.

03 04 05

Bültene abone olun güncellemeleri alın, şimdi abone olunuz.

Yorumlar

Bu web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Kabul ediyorum Detay...