VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İran: Suriye halkı vazgeçmedikçe Esad’dan vazgeçmeyiz

muhammed-ali-caferiİran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi, İran içinde Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a verilen desteği sorgulayan çevrelere tepki gösterdi ve ‘Suriye halkı vazgeçmedikçe Esad’dan vazgeçmeyiz’ dedi.
İran Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi, dün Tahran Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldiği bir toplantıda Suriye’deki krize ilişkin tutumunu açıkladı.
Öğrencilerin “Devrim Muhafızları Ordusu’nun Suriye ve Irak politikasına ilişkin tutumu nedir?” şeklindeki bir sorusuna cevaben, “Devrim Lideri’nin tutumu neyse bizim bu konulardaki tutumumuz da odur. Devrim Lideri, Biz Suriye konusunda ABD’lilerle müzakere yapmayacağız dedi. Bizim Suriye’de attığımız bazı adımların açıklanması mümkün değildir. Ama şunu söylemeliyim ki tüm gücümüzü Suriye devletine ve halkına danışmanlık yardımı için kullanacağız” dedi.
‘SURİYE’DE DİRENİŞ SAYIN ESAD’A BAĞLIDIR’
General Caferi, İran içerisinde Suriye konusunda doğru bir anlayışa sahip olmamakla suçladığı bazı çevreleri eleştirerek “Bazı yetkililer, ‘niçin Sayın Esad’la ilgili olarak bu kadar hassassınız? Esad olsun veya bir başkası olsun ne fark eder?’ diyorlar. Ama biz üzülerek onlara şunu diyoruz: Sizler Suriye konusunda doğru bir anlayışa sahip değilsiniz. Sayın Esad’ın Suriye’de geniş bir halk tabanı var ve Suriye halkı onu kabul ediyor. Suriye’de direniş Sayın Esad’a bağlıdır. Biz bu durumu görmezden gelemeyiz” dedi.
‘DÜŞMANIN ESAD KONUSUNDA HASSASİYETİ VAR’
General Caferi sözlerine şöyle devam etti: “Biz, İsrail’e karşı direnen Sayın Beşşar Esad’ı destekledik ve destekliyoruz. Biz onun siyasi sahneden çekilmesini sadece Suriye halkı seçimlerde bu yönde bir görüş ortaya koyarsa kabul edebiliriz. Düşmanın Beşşar Esad konusunda hassasiyeti var. Onlar diyor ki ‘izin verin Esad gitsin, ondan sonra ne isterseniz yapalım’; ama biz Sayın Esad’ın direnişteki rolünün ne kadar olduğunu biliyoruz.”
‘BATI EMPERYALİZMİNE KARŞI’
İran’dan yayın yapan Tabnak’ın haberine göre ise General Caferi, Rusya’nın Suriye’deki varlığına ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’a ilişkin muhtemel tutumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:
“Sayın Esad, tüm varlığıyla direnişe ve Batı emperyalizmine karşı durmaya inanan biridir. Bu yüzden de düşmanlar Esad’ın gidişine onay verin ondan başka kimi istiyorsanız o olsun’ diyorlar. Şu an Suriye’ye gelen ve askeri destek veren bizim kuzeydeki dostumuz kendi çıkarları peşindedir. Tıpkı bizim gibi Sayın Esad’ın kalmasından yana olmaması da mümkündür. Fakat ne gerekçeyle olursa olsun gelip direnişe destek vermekte ve Suriye’ye askeri yardım yapmaktadır.”
‘YEMEN’E GEREKLİ YARDIMLARI YAPIYORUZ’
General Muhammed Ali Caferi, bir öğrencinin Devrim Muhafızları Ordusu’nun başka ülkelere de örneğin Yemen’e de askeri danışmanlık desteği verip vermediğine ilişkin sorusuna da şu cevabı verdi:
“Yemen konusunda da biz gerekli yardımları yapıyoruz. Yapabildiğimiz her yardımı yaptık. Danışmanlık boyutuyla da elimizden gelen her yardımı yapıyoruz. Çünkü mevcut şartlarda Ensarullah Yemen’de yer buldu.”
Kaynak: Radikal

Yorumlar