VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

IRAK’TA BOMBALI SALDIRILARIN ARKA PLANI: TEZGAH

Yazar netpano’dan

Gün geçmiyor ki Irak’ta bir sünni mahallesi ve şii mahallesinde intihar saldırıları oluyor. Saldırılar sonrasında herkes Irak’ın birbirine düştüğünü zannediyor. İşte bunları yapan kişi gerçekleri açıklıyor:

“ASLINDA HERŞEY TEZGAHTI”!

Iraklı eski bir işbirlikçi, ülkenin bölünmesini kolaylaştırmak için Iraklılar arasında mezhep çatışmasını körüklemek, alışveriş merkezlerinin bombalamak ve önemli şahıslara suikast birçok Amerikan hedefini deşifre etti.

 

Kimliğini açıklamayan Iraklı işbirlikçi, yaklaşık iki buçuk yıl boyunca Amerikan işgal güçleri ile beraber çalıştığını, ardından Amerikalıların kendisini ele geçiremeyeceklerini ümit ettiği Bağdat’ın dışındaki bir bölgeye kaçtığını söylüyor.

 

Eski Iraklı işbirlikçi şunları söyledi: “1991 savaşında ve Kuveyt’ten çekilme esnasında Irak ordusunda askerdim. Benim gibi birçok insanla birlikte Suudi Arabistan’a iltica başvurusunda bulunmaya çalıştık. Amerikan güçleriyle birlikte çalışma süreci böylece başlamış oldu. Orada Amerikan askeri komisyon vardı. Bu komisyon onlara katılmak ve Amerika’ya gitmek için gönüllü olan birçok Iraklıyı seçiyordu. Ben de bunlardan biriydim.”

 

Iraklı eski işbirlikçi sözlerine şöyle devam ediyor: “1992 yılında Amerika’ya, özellikle çoğunluğunu askeri yapılanmanın oluşturduğu bir adaya götürüldüm. Burada eski Necef valisi Adnan ed-Darfi’nin de içlerinde yer aldığı birçok Iraklı ile beraberdim. Yoğun İngilizce kursları ve suikast düzenlemek gibi görevimizi nasıl yürüteceğimize dair askeri eğitim aldık.”

 

2003 işgali ve ardından başlayan savaş sürecinde Iraklı işbirlikçi, Irak’ın içine nakledildiğini ve Amerikan ajanlarınca kendisinin özel görevleri yürütmek için görevlendirildiğini söyledi.

 

“Irak’ın işgaline yol açan son savaş süresince Irak ordusu içinde karmaşanın nasıl yayılacağı hususunda Amerika’da eğitim alan diğer arkadaşlarımdan oluşan bir grup ile birlikteydim. Irak’a Suudi Arabistan sınırından getirildik. Irak askeri üniforması giydirildik. Görevimiz gayet basitti: Iraklılar arasında kaos yaymak. Mesela Amerikan ordusu zaten şu ve şu herhangi bir şehri veya Bağdat’ın dış mahallelerini ve benzeri diğer yerleri ele geçirmişti şeklinde Irak güçlerinin hemen çökmesine sebebiyet verecek planın bir parçasını uygulamaktaydık.” dedi.

 

Şii ve Sünnilere yönelik suikast planları

 

Eski işbirlikçi sözlerine devam ediyor: “Benim içinde bulunduğum birim Azamiye bölgesindeki başkanlık sarayında konuşlanmıştı. Bir ay öncesine kadar Bağdat’taki akrabalarımızı ve yakınlarımızı ziyaret etmemize izin verilmekteydi. Bu yüzden Bağdat’ın batısındaki Sadr şehrinde bulunan ailemi ziyaret etmekteydim. Ancak durum gittikçe kötüleşmeye başladı ve silahlı kişiler sarayı terk eden herkese ateş açmaya başladı. Aileme, görüşmek için şimdilik herhangi uygun bir vakitte saraya gelmelerini söyledim. Ancak bu şekilde görüşebildik. Başlangıçta görevim muhafızlık yapmak idi. Ancak zamanla durum değişti ve amerikan işgal güçleri beni, Bağdat sokaklarında suikastlar düzenleyen bir gruptaki birimde görevlendirdi.”

 

“Görevimiz şahıslara yönelik suikast düzenlemekti. Amerikan işgal ordusu bize isimler, fotoğraflar, günlük hareket güzergahları ve yaşadıklara yerlere dair bilgiler veriyordu. Örneğin farzediniz ki Azamiye’de bir Şii öldürmekle, Sadr şehrinde bir Sünni öldürmekle vesair işlerle görevlendiriliyorduk.

 

Birimde yer alan ve hata eden herhangi bir şahıs öldürüldü. Benim birimde yer alan üç kişi Bağdat’ta Sünni politik bir kişiye yönelik suikastta başarısız olmalarının ardından Amerikan işgal güçlerince öldürüldü. Ayrı bir Amerikan gücü bunları yok etmekle görevlendirilmişti. Bu söylediklerim iki yıl önce oldu.” şeklinde tekrarladı.

 

Amerikalıların “pis işler” için de bir birimi olduğunu söyleyen eski işbirlikçi devam ediyor: “Bu birim Iraklılar, Amerikalılar, yabancılar ve Bağdat ile diğer Irak şehirlerinde yerleştirilen güvenlik birimlerinden oluşuyor. Bu birim sadece suikastlar düzenlemiyor. Bilakis bunlardan bazıları pazarlara ve yerleşim yerlerine bombalı araç saldırıları ve bomba patlatma konularında uzmanlaşmışlardır. Bu birim, Amerikan ordusunun öldürmek istemediği aranan kişileri tutuklama operasyonları yürütmektedirler.”

 

 

İşbirlikçi sözlerine devam ediyor: “Bombalı araçları hazırlama bunları pazarlarda havaya uçurma eylemleri birçok farklı şekilde yapılmaktadır. Amerikan güçleri arasında bunların en iyi bilinen ve yaygın olanı kontrol noktalarında, aranan araçların içine yerleştirilen bombalardır. Diğer bir yol da sorgulama esnasında araçlara bomba yerleştirilmesidir. İstenilen şahıs herhangi bir Amerikan merkezine çağrıldıktan sonra bir bomba bu kişinin aracına yerleştirilir ve bu şahsa aracını bir polis merkezine veya bazı sebeplerle bir alışveriş merkezine sürmesi istenir. Burada da bu kişinin aracı havaya uçurulur.”

Eski işbirlikçinin itirafları, Iraklı sivilleri hedef alan bombalamalarda Amerikan ordusu mensuplarının rolünü deşifre eden bazı batılı haberlerle uyuşuyor. İngiliz muhabir Robert Fisk, Irak Müslüman Alimler Heyeti (IMAH)’nin not ettiğine göre – son olarak Suriye’deki Iraklılarla Amerikalılar tarafından yürütülen kirli operasyonlar çerçevesinde görüştü.

 

“Olayların arkasında Malta Şövalyeleri var”

 

Mısırlı yazar ve el-Ahram gazetesi eski editörü Muhammed Hasaneyn Heykel de el-Cezire televizyonuyla yapılan bir röportajda şunları söyledi. “Irak’ta sayı ve mühimmat açısından düzenli Amerikan ordusuyla aynı güçlere sahip olan paralı askerlerin varlığı. Bunlar “Malta Şövalyeleri” olarak adlandırılmaktadırlar.

 

Heykel şunları söylüyor: “Iraklı sivilleri hedef alan birçok saldırının sebebi bunlar. Bu grup içerisinde Lübnanlı ve Iraklıları da bulunuyor.”

 

Kaynak: www.heyetnet.org

 

İngilizcesi için lütfen tıklayın: http://heyetnet.org/en/content/view/490/27/
 
Arapçası için lütfen tıklayın: http://www.iraq-amsi.org/news.php?action=view&id=16314&3fd88e3c575391316edc8505f2a9476e

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı