VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

IRAK’DAKİ AMERİKAN ASKERLERİNDEN TOPLU İNTİHAR

ABD Ordusu’nda Irak’ın işgaliyle başlayan çözülme devam ediyor. Bağdat’ta haklarında Iraklı aileleri keyfi öldürme soruşturulması bulunan 21 asker intihar etti. Askerlerden beşi intihar eyleminden sağ kurtulurken 16’sı öldü. Ordu, yaşanan intiharları önlemekte yetersiz kalıyor…Irak ABD ordusu Bağdat Merkez Komutanlığı’nın 27 gün önce yaşanmış bir olayı saklayamaz duruma geldikten sonra açıklamak zorunda kalması gündeme bomba gibi düştü. Irak’ta görev yapan ABD ordusu 57 hava birliğinde 16 Amerikan askerinin intihar etmesini günlerce saklandıktan sonra kamuoyu ile paylaşmak zorunda kalması da olayın diğer skandal boyutu olarak gösteriliyor.
Olay ABD ordusunda ‘şok’ meydana getirirken askerlerin moral olarak çöküntü içinde olduklarını gösteriyor. Öte yöndan, 16 ABD askerinin toplu olarak intihar etmesi ordunun bütün birimlerini sarstığı belirtiliyor.
16 ASKER ANINDA ÖLDÜ
ABD ordusu, kuzey Bağdat grubunda bulunan 21 asker Iraklı ailelere karşı birçok defa katliam yapmakla suçlanmış ve bu suçlamaların ardından yargılama yolu açılmıştı. Askerlerin toplu intiharında beş asker tıbbi müdahale ile kurtarılırken diğer 16 askerin öldüğü belirtildi. ABD ordu güvenliği kaynaklarından alınan bilgiye göre, intihar grubu kendilerini ilk önce intihar için motive etmiş, ardından da çok ağır kimyevi zehir içerek ölüme gitmişler.
‘ORDUDA ‘SIKIYÖNETİM’
Askerlerin cesetlerini gören görgü şahitleri cesetlerin 5000 yıllık mumya gibi tanınmaz bir halde olduğunu belirttiler. ABD ordusunda 2003 yılından beri sayısız intihar vakası olurken bunların yarısı ölümle sonuçlanmış. Olayın 27 gün sonra duyulması ordu içinde ‘sır saklama’ kararının olduğunu gösteriyor. Kurmay birimleri de yaşananların asker motivasyonun kırılmasına neden olmasından korkuyor.
ASKERLER NEDEN İNTİHAR EDER?
ABD’de intihar olaylarını artmasının ardında yatan gerçek psikoljik araştırma grupları tarafından inceleniyor. Ordunun politikası ve disiplin yönetmeliği intiharlara bir neden olarak gösterilirken en önemli gerçeğin Irak şartlarında Conilerin yaşadığı ‘ölüm saplantısı’ ve ‘hayal kuramama’ sıkıntısı olduğu belirtiliyor. Askerler hayal kuramıyor çünkü bir gün sonrası için hiçbir fikirleri yok, yaşadıkları ortamın bitmeyecek bir zaman dilimi olarak değerlendiriyorlar. Bu ise onları, hem saldırgan hem de yanlış yapmaya elverişli hale getiriyor.
2003’TEN BU YANA 600 İNTİHAR TEŞEBBÜSÜ
ABD Ordusu’nda Irak’ta 2003 yılından beri nasıl bir çözülme olduğu medyadan gizleniyordu. Ama son olayla birlikte 600 intihar vakasının yarısının ölümle sonuçlanması ABD ordu kaynaklarını tedbir almaya itiyor. Temmuz 2008’de Bağdat Merkez Komutanlığı’ndan meydana gelen intihar eyleminin şimdiye kadar yaşananların en trajik olduğu yorumu yapılıyor. Olayda askeri düzen eksikliği, insan unsurunu iflas etmesi ve genel ordu politiğinin yara olması çok net bir şekilde gözüküyor.

Yazar: Milliyet

Yorumlar