VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

İngiltere’de Sağlık Hakkı İçin Eylem

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi NHS adı verilen sağlık sisteminde yapılmak istenen değişiklikleri protesto etti. Bugün yapılan yürüyüşe sağlık çalışanları ve her sektörden işçiler katıldı.

Hükümet sağlık sisteminin büyük bir krizde olduğunu iddia ediyor ve 2020’ye kadar sisteme ayrılan fonlardan toplam 20 milyar sterlinlik bir kesinti yapmayı planlıyor. Bu, sağlık çalışanlarının sayısının azaltılması, bazı hastanelerin kapanması ve sigortalılardan para kesintileri yapılması anlamına geliyor.

Onlarca şehirden otobüs ve trenlerle Londra’ya gelen işçiler, Tavistock Meydanında toplanarak parlamento binasına doğru yürüyüşe geçtiler. “Amalara, Eğerlere, NHS Kesintilerine Hayır” sloganları ve trampetlerle yürüdüler. NHS adı verilen sağlık sisteminin değiştirilmemesi ve haklarının gasp edilememesi için mücadele edeceklerini dile getirdiler. Yapılmak istenen değişikliklerin hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları etkileyeceğini, fonların yetersiz olmasının kaynak sıkıntısından değil hükümetin sürdürdüğü politikalardan kaynaklandığını vurguladılar. Sağlığa ayrılması gereken bütçenin borç ödemeleri için hortumlanmasına tepki gösterdiler. Taleplerini şu şekilde sıraladılar:

  • Kesintilere ve hastane kapatmalara hayır!
  • NHS’ye bağlı personel sayısının azaltılmasına hayır!
  • Tam anlamıyla fonlanan bir NHS, parasız sağlık!

Eylemin ülkede bugüne kadar sağlık hakkı için yapılmış en büyük eylem olduğu belirtiliyor.

Kaynak: uidder.org/ingilterede_saglik_hakki_icin_eylem.htm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.