VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

IMF DEFOL BU MEMLEKET BİZİM!

IMF1-2009-10-01

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla emekçiler bugün başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte meydanlara çıktı. Emekçiler, AKP iktidarının IMF ve DB buyruğuyla geçen yıl 1 Ekim’de yürürlüğe koyduğu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası’nı (SSGSS) protesto ettiler.


Yaklaşık 2000 emekçinin katıldığı eylemde, ilerici muhalefetin bütün renkleri İstiklal Caddesi boyunca IMF ve Dünya Bankası’nın ve işbirlikçi AKP hükümetinin neoliberal politikalarını protesto eden sloganlarla yürüdü.

Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist sisteminiz!
Tünelde başlayan yürüyüşte en önde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına, “IMF ve Dünya Bankası buyurdu AKP uyguladı – GSS’nin 1. yılı – Masal bitti” ve “Kâr değil insan! Dünya Bankası – IMF defol! DİSK, KESK, TMMOB, TTB” yazılı iki pankart taşındı.

Eylem hafta içine ve mesai saatine denk gelmesine karşın, emekçilerin yoğun katılımı dikkat çekiciydi. İşyerlerinde süren pek çok direniş alana taşındı. Okmeydanı’nda taşerona meydan okuyan Dev Sağlık-İş üyesi işçiler, Sabiha Gökçen Havaalanında sendikal haklarını savunan Hava-İş üyesi işçiler, sendikal baskılara direnen Belediye-İş üyesi işçiler, Birleşik Metal-İş’ten Sinter Metal direnişçileri, Entes direnişçisi Gülistan Kobatan da eylemdeydi.

Eylemde SSGSS yasasının yanı sıra, krizle birlikte giderek yakıcı bir sorun haline gelen işten atmalar, işsizlik, sendikalaşma üzerindeki baskılar ve eğitim-sağlık alanındaki piyasalaştırmaya karşı tepkiler öne çıktı.

Eyleme DİSK ve bağlı sendikalardan Birleşik Metal-İş, Dev Sağlık-İş, Genel-İş, Nakliyat-İş, Sine-Sen, KESK, TMMOB, TTB, Türk-İş Şubeler Platformu, Hava-İş, Belediye-İş, IMF ve DB Karşıtı Birlik bileşenleri, TKP-ÖDP-EMEP, Direnİstanbul, Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgüt katıldı.

Eylemde ‘Herkese sağlık güvenli gelecek’, ‘IMF sağlığa zararlıdır’, ‘Parasız eğitim parasız sağlık’, ‘Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist sisteminiz’, ‘IMF defol bu memleket bizim’, ‘Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek’ sloganları atıldı.

Bu tehlikeli beyin takımını uyarıyoruz”
Kortejler Taksim Meydanı’na ulaştığında TTB Başkanı Gençay Gürsoy bir konuşma yaptı. Hükümetin sağlık sistemini çökerten SSGSS yasasının 1. yılında Sosyal Güvenlik Kurumu başkanının sosyal güvenlik harcamalarını karadelik olarak nitelediğine dikkat çeken Gürsoy, bunun hem sistemdeki çöküşün bir itirafı hem de yeni hak gasplarının bir habercisi olduğunu belirtti.

IMF Başkanına yönelik ayakkabılı protestoya da destek veren Gürsoy, eylemi doğal ve demokratik bir tepki olarak niteledi. IMF ve Dünya Bankasının neoliberalizmin beyin takımı olduğunu ifade eden Gürsoy, “Bu beyin takımını uyarmak için meydandayız, meydanlarda olmaya devam edeceğiz” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Gürsoy’un ardından TTB Merkez Konsey üyesi Ali Çerkezoğlu emek örgütleri adına bir basın açıklaması yaptı. Çerkezoğlu, SSGSS’nin bir yıl içinde sağlık alanında pek çok hak gaspına yol açtığını belirterek, AKP’nin seçim döneminde halka yutturmaya çalıştığı masalların sonunun geldiğini söyledi.Çerkezoğlu’nun konuşması:

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından eylem son buldu. Emek örgütleri adına yapılan açıklamada önümüzdeki günlerde İstanbul’un pek çok merkezinde halk kürsüleri kurulacağı ve emekçilerin bu kürsülerden sorun ve tepkilerini dile getirecekleri, 6 Ekim’de de yine Taksim’de büyük bir miting yapılacağı belirtildi.(sendika.org)
IMF3-2009-10-01
IMF2-2009-10-01

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı