VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

HUGO CHAVEZ: “KAPİTALİZMDEN SOSYALİZME GEÇMEK YAŞAMSAL BİR ZORUNLULUK”

Yazar Amy Goodman’ın Hugo Chavez ile Söyleşisi   

Hugo Chavez
Hugo Chavez

Venezüella devlet başkanı Hugo Chavez katıldığı Kopenhag İklim Konferansı’nda hiçbir eleştiriyi esirgemedi. Bolivya devlet başkanı Evo Morales ile birlikte –Obama’nın antlaşmayı deklare etmesinden önce– gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında uygulamaları antidemokratik bulduğunu söyleyen Chavez, dünya liderlerini de sadece imajlarını kurtaracak bir anlaşma arayışında olmakla itham etti.ABD Başkanı Obama’nın “Nobel savaş ödülü” alması gerektiğini belirten Chavez geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler toplantısında eski başkan Bush’a dönük gerçekleştirdiği konuşmaya referans vererek “dünyanın sülfür kokmaya devam ettiğini” söyledi. Kısacası, konferanstan kısa süre sonra Hugo Chavez’i yakaladım ve birkaç soru yöneltti. Amy Goodman/Democracy Now
Amy Goodman: Siz Birleşik Devletler’e Kanada’dan sonra en fazla petrolü satan ülkesiniz. Ekonominiz petrole dayanıyor ve nihayet burada, bir iklim değişikliği zirvesindesiniz. Öneriniz nedir?
Hugo Chavez: Sorun petrol değil, petrolle yaptıkları şeyler. Birleşik Devletler petrolün ve gezegenin bütün kaynaklarının en büyük tüketicisi. Petrol, yaşam, örneğin elektrikle ısınma açısından oldukça değerli bir kaynak. Petrol-sonrası bir döneme geçmeye hazırlanmalıyız. Ve tartışmamız gereken, yeni enerji kaynaklarının aranması ve geliştirilmesidir. Ve bu da bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyar. Yatırıma ihtiyaç duyar. Ve de gelişmiş ülkeler mutlaka bu sorumluluğu ilk alması gerekenlerdir.


Emisyonların azaltılmasını hangi dereceye kadar desteklemeyi amaçlıyordunuz?


Yüzde yüz. Yüzde yüz. Emisyonları yüzde yüz oranında azaltmalıyız. Venezüella’da mevcut emisyon oranı, gelişmiş ülkelerin emisyonlarıyla karşılaştırıldığında önemsiz kalıyor. Biz mutabıkız. Gezegeni imha eden emisyonların hepsinden kurtulmak zorundayız. Hâlbuki bu durum hayat tarzında bir değişimi, ekonomik modelde bir değişimi gerektiriyor: Kapitalizmden sosyalizme geçmek zorundayız. Gerçek çözüm budur.


Kapitalizmden nasıl kurtulacaksınız?


Küba’da yaptıkları şekilde. Yöntem budur. Venezüella’da bugün uyguladığımız yöntemin aynısı. İktidarı ekonomik seçkinlerin elinden almak ve halka vermek. Bunu da ancak bir devrimle yapabilirsiniz.


ABD Başkanı Obama’nın bugünkü (İklim Zirvesi’ndeki –ç.n.) konuşmasına tepkiniz nedir?


Obama büyük bir hayal kırıklığıdır. Bu benim düşüncem. Obama çoğu insan için tarihteki en büyük hayal kırıklıklarından biri haline gelebilir, benim için değil, ancak ona oy veren ve onu değişim umudunun bir sembolü olarak gören Birleşik Devletler halkı için. Hâlbuki o en saldırgan Bush politikalarını, emperyalist politikaları sürdürdü.


Örnek verebilir misiniz?


Savaş. Amerikalar Zirvesi’nde inisiyatif almak üzere bizi ziyarete geldiğinde ona söyledim, birkaç dakika konuştuk. Ona dedim ki: “Obama, haydi gel Kolombiya’da barış için çaba sarf edelim. Benim önerim budur. Sorunu analiz etmek üzere bir takım oluşturalım”. Ama sonuç kesinlikle sıfır. Obama şu anda Kolombiya’ya yedi askeri üs yerleştiriyor. Bu sadece örneklerden biri.


Ve Irak ve İran’daki savaş politikaları, büyük bir hayal kırıklığı. Ve dedim ki: “Üzgünüm ama kendi adıma değil. Sizin için üzgünüm çünkü Birleşik Devletler halkının sorunlarıyla ilgilenecek ve dünyanın geri kalanına egemen olmak üzerine kafa yormayı bırakacak ve de sadece Birleşik Devletleri yönetecek, Birleşik Devletlerin sorunlarını, yoksulluğu, eşitsizliği, günden güne büyüyen işsizliği, sosyal güvencesiz, hastalıklarla boğuşan sokakta kalmış aileleri, evsizleri, bütün bu sorunları söküp atacak bir hükümeti hak ediyorsunuz. Sizin adınıza, öncelikle sizi gerçekten önemseyen ve sonra da dünyanın geri kalanında barışa dönük çalışan bir hükümete sahip olmanızı diliyorum.”


ABD hükümeti size diktatör diyor. Sizin buna yanıtınız nedir?


Gülüyorum. Gülüyorum. Bana diktatör diyenin kendisi imparatorluktur. Ve Don Kişot’u hatırlıyorum; Sanço’yla birlikte olan Don Kişot, bilirsiniz, köpekler havlamaya başlar ve Sanço “bizi ısıracaklar” der. Ve Don Kişot arifane yanıtlar: “Boşver Sanço, köpekler havlıyorlarsa bizim dörtnala gitmemizdendir.” Emperyalist hükümet eğer bana büyük bir demokrat deseydi, işte o zaman üzülürdüm ve endişelenirdim. Hayır, tam tersine onlar, gerçek demokrasiye inançla katkı koyanlara saldıran imparatorluk diktatördür”


[Venezuelanalysis’teki İngilizce orijinalinden Latinbilgi (Sendika.org) tarafından çevrilmiştir] 

Yorumlar