VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Hayat ağâcı dallarında gezinen antibakteriyel genler!

Gönensin Ozan Bozdağbakteri

Bilim insanları, antibakteriyel bir gen ailesinin, yaşam ağacının tüm dalları arasında yatay () olarak dolaştığını gösterdiler. Çalışma, yeni antibiyotik ilaçların keşfi için, yaşam ağacının gözardı edilmiş mikropları olan arkelerden yaralanılabileceğini öneriyor.

Zararlı bakterilerin, antibiyotiklere dirençli soylara evrileceğini dikkate almadan, sürekli ve dikkatsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle, insanların yakın gelecekte büyük sorunlarla karşılaşacağından endişe ediliyor ().

Doğa ile içiçe olan farklı canlı türleri ise, görünüşe bakılırsa, antibiyotikleri, türümüzden çok daha tutarlı bir strateji ile kullanıyorlar.

eLife dergisinde 2014 Kasım ayında yayınlanan bir çalışmada, antibiyotik etki gösteren bir gen/enzim ailesinin, bakterilerden, yaşam ağacının () diğer iki dalına sıçradığı gösterilmişti.

Yatay gen aktarımı (*) iyi tanınan bir moleküler olay. Bu çalışma ise, bir gen ailesinin, yaşam ağacının bir dalından diğer iki dalına ilgili genin antibiyotik işlevi korunarak atladığını göstermesi bakımından önemli bir ilk örnek.

Bakteriden bitki ve böceklere “atlayan” genler

Bakteride bulunan lizozim ailesine ait bir enzim, bakteri bölünürken hücre duvarında aktif olup, yeni nesil bakteri hücrelerini ayırmakla görevli. Fakat ilgili genin ürünü olan enzim yüksek miktarda ortamda bulunursa, bakteri hücre duvarını parçalayıp bakterileri öldürmekte – yani antibakteriyel özellik göstermekte.»tamamını okuyunuz

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.