VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Halk yine izin vermedi:‘Yeşil Yol’a geçit yok

yesil-yol-1Karadeniz’de sekiz ilin yaylalarını ‘turizmi geliştirme‘ gerekçesiyle birleştirmesi hedeflenen ‘Yeşil Yol‘ projesi kapsamında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine gelen iş makineleri bir kez daha halkın tepkisi nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.

DHA’nın haberine göre Yeşil Yol Projesi kapsamında Samistal Yaylası bağlantı yolu için Yukarı Kavron Yaylası’na dört ay sonra yeniden iş makinesi getirildi. Haberi alan yöre sakinleri sabah erken saatlerde bölgeye gitti.

Jandarma ekiplerinin ‘güvenlik önlemi‘ aldığı yaylada önce izni olup olmadıklarını sordukları iş makinesi operatörüyle tartışan yöre sakinleri, ardından makinenin önüne oturarak çalışma yapmasına izin vermedi.

yesil-yol-2
Yaylamızı, çocukluğumuzu koruyoruz

Fırtına İnisiyatifi üyesi Havva Reyhan, Mayıs ayında Yeşil yol çalışmasının ilk başladığı yer olan Yukarı Kavron Yaylası’nda tepkiler nedeniyle durdurulan yolun yapımının yeniden başlatılmak istendiğine vurgu yaptı.

Reyhan, “Şimdi yeniden geldiler ve kaldıkları yerden devam etmek istediler. Biz de engel olduk. İzin belgelerini ve projeyi gösteremediler. İzin belgeleri olmadan burada yol yapmaya çalışıyorlar. Yolu buradan geçirmeyeceğiz. İzinsiz yol yaptıkları için suç işliyorlar. Yaylamızı, çocukluğumuzu koruyoruz” diye konuştu.

Yöre sakinlerinin tepkilerinin giderek artması üzerine iş makinesi operatörü iş makinesiyle yayladan dönmek zorunda kaldı.

Kaynak:Kuzey Ormanları

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.