VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

HABİP HAMZA ERDEM: ÖZDE Mİ SÖZDE Mİ?

Yazar Habip Hamza Erdem – www.turkpolitika.com
  

Irak’ın kuzeyine karadan giren ordu birliklerimiz geri çekildiler. Demek ki operasyonun gerekleri yerine getirilmiş bulunmaktadır.
Böylece, ABD Savunma Bakanı ve o arada bütün dünyaya «Operasyon hedeflerine ulaşıp bir daha girilmesine gerek kalmayıncaya kadar sürecek» denilen operasyon aynı gün tamamlanmış oldu…

Atalarımız neden ‘büyük lokma ye büyük laf etme’ demişler? Büyük ‘laf’ların boğazı tıkamasında büyük lokmadan daha etkin olabileceğini anlatmak istemiş olmalılar.

Ben de askerlerimiz Irak’ta, karda kışta savaşıyorlar; aylar ve giderek yıllar boyu orada kalabilirler; çünkü ‘oraya bir daha girilmesine gerek kalmayacak kadar’ bir dizi önlem alacaklar diye bekliyor ve dünya ekonomisinin bu ‘daralma döneminde’ ulusal savunma giderlerine ‘ek ödenek’ kaynakları üzerinde düşünüyordum. Operasyonun  bir ‘genel seferberlik’ gerektirebilecek boyutlara ulaşabileceğini bile tasarlıyordum.
Çünkü Irak’a bir daha girilmesine gerek kalmayacak denli köklü bir operasyon demek, Irak’ta Devlet’in egemenliğini sağlayıncaya kadar orada beklemek  yani önünde sonunda ABD ile karşı karşıya kalmak demektir. Olursa uzlaşma ile olmazsa çatışma ile yapılacak olan budur ve bundan kaçınmanın olanağı yoktur.
Söz konusu ‘kaçınılmazlık’ görev başındaki ABD, Türkiye ve Irak devlet başkanları, başbakanları, savunma bakanları ve genel kurmay başkanlarının ‘yedikleri lokma ya da ettikleri laf’ların ötesinde bir nesnellik taşımakta olup, bu konuyu bir başka yazıda açmak üzere güncele dönelim.
Genel Kurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yüzlerce mağara bombalanmış, terör örgütünden 240 kişi bir daha terör eylemi yapamayacak duruma düşürülmüş, bir dizi kamp yeri, barınak ve sığınak kullanılmayacak hale getirilmiştir.
Mağaralarda bulunamayan ve terör eylemi yapabilecek durumda olanlara da ülkeye dönmeleri için çağrı mektubu atılmıştır.
Kandil dağına gidilebilmiş midir? Hayır.
Döner dönmez askerlerimizin gezindikleri yerlere teröristlerin geri gelmeleri engellenebilmiş midir? Hayır.
O arada Irak’ın ‘sözde’ Cumhurbaşkanı’na Türkiye’den çağrı yapılarak O’nun uluslararası konumuna katkı yapılmış mıdır? Evet.
Türkiye’deki kimi politikacıların ‘amcası’ olan Celal Talabani Irak’ın ne kadarını ve ne kadar temsil etmektedir? Bilinmiyor,  ya da… bizdeki  kadardan da az. Yani sözcüğün tam anlamı ile Irak’ın sözde cumhurbaşkanıdır Celal Talabani.
Yine Türkiye’deki kimi politikacılar ile kimi basın mensuplarının ‘dayısı’ olan Mesut Barzani Türkiye’deki yeğenlerine neden askerlerimizin çekilmeleri üzerine ‘sakin olmaları’ uyarısında bulunuyor olabilir? Çünkü operasyonun bitirildiğinin açıklanması O’nun uluslararası konumuna katkıda bulunmuş olmaktadır da ondan. ‘Dayı Barzani’ Irak’ın kuzeyini yönettiği gibi Türkiye’nin iç işlerinin yönetimine de katkıda bulunmaktadır yani.       
Kısası, yapılan son operasyon özde bir iyi ‘tatbikat’ olsa da, Irak’ın sözde yöneticileri kazançlı çıkmışlardır.
Tezkere’nin ‘getirisi ve götürüsü’nü onun nasıl kullanılabileceğine bağlamıştım.
Özünde son operasyon Türkiye’ye getirdiğinden çok daha fazlasını götürmüştür. Sözde yöneticilerin sözde operasyonu da bu kadar olabilirdi ancak.
O nedenle, yapılacaksa sözde değil özde bir operasyon yapılmalıdır.
Yorumlar