VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Güntekin Eke:”Ülkeyi 12 Eylül Anayasasından Kurtarıyorlarmış!..Hadi Len!…”

Yazar: Güntekin Eke

“Hayır demeyi yasak ettiler..Korkudan kırmızı kağıt koyamadılar ‘hayır’ için.Red(Hayır) kağıdı mavidir.1961 referandumundaki ‘hayır diyelim hayır olsun’ sloganı işler diye korktular.Ödleri koptu.Küçük yerleşim üniteleri üzerinde büyük baskı uyguladılar.Hayır demeye karşı çok zecri tedbirler alındı.Kimseyi kıpırdatmadılar.Çok garip işler oldu.”
****
Yukarıdaki sözler Süleyman Demirel’e ait..
7 Kasım 1982’de yapılan Anayasa referandumunu anlatıyor..
Hani şu 12 Eylül darbecilerinin yaptığı anayasa referandumunu…
Hani şu,AKP’gillerin “yanıp-yakındığı” vesayet anayasasının oylandığı referandumda yaşananları anlatıyor Süleyman Demirel..
Demirel,sadece kendisine yapılanları,kendi üzerindeki baskı ve uygulamaları anlatıyor..Elbette misyonu gereği, o dönemde devrimcilere,demokratlara,yurtseverlere yapılan işkence ve zulümden bahsetmiyor..Bu meselenin bir yanı..Geçelim.
****
O dönemi yaşayanlar çok iyi bilir ki;1982 Anayasa oylaması çok güç koşullar altında yapıldı. 12 Eylül Cuntacı Faşizm ortamında yüzlerce insan tutuklanmış, kimileri dar ağacında sallandırılmış, kimileri de ağır işkencelere maruz bırakılmıştı. 12 Eylül Anayasasına “Hayır” diyecek olanlar, bunu dillendirenler, konuşanlar, düşünenler, yazanlar, örgüt üyeliğinden içeri atılıyordu. Muhbircilik tavan yapmıştı. Komşu, komşusunu ihbar ediyordu.İnsanların üzerine sanki ölü toprağı serpilmiş,ülke gölgesinden korkanlar ülkesi olmuştu..
*****
Peki günümüzde yaşananlar ne?..
Bu gün “hayırcılar”ın üzerinde uygulanan baskıların,yalan ve iftira kampanyasının,devletin tüm olanaklarıyla ,sandıktan “evet” çıkması için sürdürülen çabaların,12 Eylül faşistlerinin yöntemlerinden farkı ne?..
Hani 12 Eylül’e karşıydınız,hani bu anayasa değişikliklerini,12 Eylül anayasasından ülkeyi kurtarmak için yapıyordunuz?
Ne farkınız var 12 Eylül faşistlerinden?..
Meydanlara çıkıp konuşmalar yapan 12 Eylül faşist cuntasının elebaşısı Kenan Evren ne diyordu;
“Anayasa oylamasında ‘hayır’ oyu kullanacaklar vatan haini teröristlerdir..”
Peki şimdi,ettiği yemine sadık kalmayarak “evet” için alanlara çıkan,anayasal konumu gereği tarafsız olması gerekirken,
bunu yerine getirmeyen,ülkenin tepesindeki zat ne diyor?..
“15 Temmuz’da milletin üstüne bomba yağdıranlar
bugünün hayırcılarıdır..
*****
O dönemde,dönemin ağır koşullarına rağmen 12 Eylül anayasasına karşı çıkanlar nasıl ki;“vatan haini”değil,bu ülkenin gerçek yurtseverleri idiyse;Bu günün “Hayır!”cıları da,aynı ölçüde bu ülkenin yurtsever,namuslu,dürüst,demokrat insanlarıdır..
15 Temmuz’da halkın üstüne bomba yağdıran o uçaklara,o tanklara o darbecileri “Hayırcılar” değil,siz bindirdiniz..
Bu gün “evet”i savunanlar,15 Temmuz darbecilerinin eski ortağı,hamisi ve “aynı menzil”in yolcularıdır..“Hayır”cılar ve bu halk “bomba”sını 16 Nisan’da referandum sandıklarına bırakacaktır..
Analarımızın ak sütü gibi helal ve temiz “hayır oyları “dır o “bomba” nın adı!…

Yorumlar