VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Güneydoğu Afrika’yı vuran Idai Kasırgası’nın bilançosu ağır!


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, düzenlediği basın toplantısında, Güneydoğu Afrika ülkelerini vuran Idai Kasırgası’nın bilançosunu açıkladı.Idai Kasırgası en az 700 kişinin ölümüne yol açtı, yüzlerce kişi kayıp!


Idai Kasırgası nedeniyle Malavi, Mozambik ve Zimbabve’de en az 700 kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin ise kayıp olduğunu dile getiren Guterres, olaydan, üçte ikisi Mozambik’te olmak üzere 3 milyon kişinin etkilendiğini ve altyapıya verdiği zararın ise bir milyar ABD Dolarına ulaştığını sözlerine ekledi. Guterres, Mozambik’in kıyı şehri Beira’nın büyük bir tahribat yaşadığını, iç kesimlerdeki tarlaların da sular altında kaldığını söyledi.


En az bir milyon çocuğun acil yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade eden Guterres, Malavi, Mozambik ve Zimbabve’ye sürdürülebilir yardımların ulaştırılmasının önemini vurguladı ve uluslararası topluluktan 281,7 milyon ABD dolarlık insani yardım çağrısını desteklemesini istedi.“İklim değişikliği ile mücadele çabaları hızlandırılmalı”


Genel Sekreter, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Idai Kasırgasının yol açtığı can kaybı ve yıkımın, iklim değişikliği ile mücadele alanında atılan adımların daha da hızlandırılması gerektiğini açıkça ortaya koyduğunu belirtti. Guterres, “Bu tür gelişmeler (aşırı iklim hareketleri) daha sık, daha şiddetli ve daha geniş bir alanı kapsar şekilde görülmeye başlandı. Eğer harekete geçmezsek bu durum daha da kötüye gidecek. Gücü katlanarak artan fırtınalara karşı iklim değişikliği ile mücadele çabalarımızı hızlandırmalıyız” dedi.


BM Genel Sekreteri Genel Sekreter Guterres, 2015 Paris İklim Anlaşmasında öngörüldüğü şekilde küresel ısınmanın 2 °C’nin altında tutulması için uluslararası topluluğun atması gereken acil adımların desteklenmesi için Eylül ayında BM Genel Kurulunda üst düzey bir toplantı düzenlemişti.Kasırganın vurduğu Mozambik’te 5 kolera vakası


Bu arada Idai Kasırgası’nın vurduğu Mozambik’te 5 kolera vakası tespit edildi.


Mozambik Ulusal Tıbbi Yardım Müdürü Ussene Isse, Beira şehrinin yaklaşık 500 bin kişinin yaşadığı Munhava bölgesinde 5 kolera vakasının tespit edildiğini bildirdi. İsse, bunun kasırganın şehri vurduğu 14 Mart’tan bu yana görülen ilk kolera vakaları olduğunu bildirdi.


Sağlık çalışanları, kolera ve diğer su kaynaklı hastalıklarla ilgili tehditleri azaltmaya çalışmak için Beira şehrinde klinikler açarken, Dünya Sağlık Örgütü koleranın yayılması halinde bunun ‘ikinci bir felakete’ yol açacağı konusunda uyarıda bulundu.Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi gerçekleştirdiği ulusa sesleniş konuşmasında, hükümetin ülkede 460 kişinin hayatını kaybetmesine ve 1.8 milyon kişinin ise acil yardıma ihtiyaç duymasına neden olan felaketle nasıl başa çıkıldığıyla ilgili bilgi verdi.


Mozambik’te kasırgadan kaynaklı ölümlerin sayısının bini geçebileceği düşünülüyor.
Kaynak: https://www.gidahatti.com/guneydogu-afrikayi-vuran-idai-kasirgasinin-bilancosu-agir-145614/


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.