VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Güney Kore Linux’a mı Geçiyor?

windows-7
G
üney Kore, önümüzdeki yıl Windows 7’nin ömrünün sonuna gelmesi ile birlikte, hükumet bilgisayarlarını Windows’dan Linux’e geçireceğini duyurdu.

14 Ocak 2020 resmî olarak Windows 7 sonlandırılıyor. Windows, firmalar için Window 7 desteğini 3 yıl ücretli  olarak desteğini sunacak. Güney Kore gibi ülkelerin ise Windows 7 için ücretli destek almaları ek maliye getiyor. Ücretlendirme örneği:

Windows 7 (Windows Enterprise) ücreti ilk yıl cihaz başına 25 dolar. İ
İkinci yıl cihaz başına 50 dolar.
Üçüncü yıl cihaz başına 100 dolar.

The Korea Herald’ın aktarımında Güney Kore hükumeti, henüz hangi dağıtımın kullanılacağını açıklamamış olsa da Windows 7’den Linux tabanlı bir işletim sistemine geçiş yapılacağı kesin. Güney Kore hükumetinin, bir Linux dağıtımına karar vermeden önce önümüzdeki Ocak ayına kadar çeşitli dağıtımları test edeceği söyleniyor.

Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux’a geçişin nmaliyetini hesaplamaya başladı bile. Yeni PC’lerin satın alımının hükumete 655 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor.Bakanlığın dijital hizmetler bürosu yöneticisi Choi Jang-hyuk, bakanlığın açık kaynaklı bir işletim sistemine geçerek maliyetleri azaltmayı planladığı ve tek sisteme bağlı olmaktan kaçınmayı amaçladığını söylüyor.

– sizce Türkiye , Linux’a geçer mi?

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.