VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Grup Yorum yasaklara karşı pedal çeviriyor

0
Grup-Yorum

ANKA – Grup Yorum, kendileri ve muhalif, ilerici, aydın, demokrat tüm aydın ve sanatçılar üzerindeki baskıların durdurulması için topladığı imzaları İstanbul’dan Ankara’ya bisikletlerle götürecek.

Grup Yorum, yaptığı açıklamada, her sene yaptıkları ve yüz binlerce kişinin katıldığı “Bağımsız Türkiye” konserinin bu yıl yasaklandığını anımsatarak, şunları ifade etti:

“-30. yılımızı senfonik bir konserle kutlamak için İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Elazığ’da toplam 12 stadyum başvurusuna hep aynı gerekçe ile ret cevabı aldık.

-Grup Yorum’a yetiştirdiğimiz iki genç arkadaşımız Fırat Kıl ve Helin Bölek, yıllar önceki üniversite faaliyetleri bahane edilerek tutuklandılar.

-Grup Yorum Üyesi Muharrem Cengiz 1 Mayıs günü gözaltına alındı, birkaç saat içinde apar topar tutuklandı.

-AKP’nin sadece Yorum üzerinde değil, muhalif, ilerici, aydın, demokrat tüm aydın ve sanatçılar üzerindeki şiddeti ve baskıları artarak devam ediyor.

-İnsanlar düşüncelerinden dolayı soruşturmalara uğruyor, dizilerden çıkarılıyor, sözleşmeleri feshediliyor, hedef gösteriliyorlar.

AKP’nin bu baskıcı tutumuna karşı ‘Meydanlar ve stadyumlar halkındır yasaklanamaz’ demek için; ‘Meydanlar ve stadyumlar Grup Yorum’a açılsın’ demek için; ‘Tutuklu Yorum üyeleri serbest bırakılsın’ demek için; ‘AKP’nin sanata ve sanatçıya saldırılarına ve baskılarına son’ demek için Tüm Türkiye genelinde imza kampanyası başlattık. Topladığımız yüzbinlerce imzayı İstanbul’dan Ankara’ya, İçişleri Bakanlığı’na bisikletlerle götüreceğiz. 24 Mayıs’ta İstanbul Kadıköy’den yola çıkıp 1 Haziran’da Ankara’ya varmayı planlıyoruz. Uğurlama ve karşılamaların kitlesel bir şekilde yapılmasını planlıyoruz. ‘Yasaklara Karşı Ankara’ya PedallıYORUM’ isimli eylemimize katılımınız bizi güçlendirecektir.”
Kaynak: gercekgundem.com

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.