VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Gölbaşı Termik Sanrale Karşı Miting Yaptı

0

golb-termiksantraleKarsi23052015TelgraftvAdıyaman Gölbaşı İlçesine Sanko Şirketi tarafından yapılmak istenen Termik Santrale Karşı olan Gölbaşı Halkı bugün saat 14.00’da miting düzenledi.Sanko Şirketinin rahatsız olduğu ve mitinge kendi elemanlarını gönderdiği gelen bilgiler arasında.
golb-termiksantraleKarsi23052015-Telgraftvgolbasiguncel.com haberine göre; Gölbaşı Eğitim –Sen binası önünde toplanan termik santral karşıtları yürüyerek Gölbaşı 75. Yıl Meydanına geldi.Burada Gölbaşı Çevre ve Doğa Koruma Derneği adına basın açıklaması yapan yönetim kurulu üyesi Lütfüye Vuruşkan açıklamasında Gölbaşı’nda Termik Santral istemiyoruz diyerek termik santrallerin çevreye ve doğaya verdiği zararları anlattı.

Vuruşkan açıklamasında ; Türkiye’deki Termik Santrallerden biri de Gölbaşı İlçesine kurulması planlanmaktadır. Harmanlı – Kalemkaş mevkisinde kurulması planlanan Termik Santral kamuoyu tarafından bilinmektedir. Bölgemizde kurulacak olan termik santral insan sağlığı ve çevre için büyük tehdit oluşturmaktadır. Termik santral için kullanılacak su kaynağının Göksu Çayı civarında açılacak olan 2 adet kuyudan sondajla
çıkarılacağına raporda yer verilmiştir. Enerji üretimi için santralin saatte 430 ton suya ihtiyacı vardır. Kullanılan bu suyun 106 tonu kirli su olarak açığa çıkacaktır. Bu da ilerleyen zamanlarda tatlı su kaynaklarının zamanla kirlenmesine, tarımsal sulamanın bitme noktasına geleceğini ve temiz su ihtiyacının açığa çıkacağını göstermektedir.

Halkın tarlasını değerinin çok üstünde bir parayla satın alan şirket, tarım alanlarını yok ederek, halkı asgari ücretle çalışmaya mahkum etmektedir.golb-termiksantraleKarsi23052015-6-Telgraftv

Meydana gelebilecek çevre felaketini gizlemeye çalışan şirketler, işsizlikle halkı kandırmaya çalışmaktadır. Unutulmamalı ki hiçbir istihdam politikası binlerce insanın sağlığını hiçe sayarak uygulanmaz. Geçici iş vaadinde bulunan ve bu şekilde halkı kandırmaya çalışan şirketler termik santral faaliyete geçtikten sonra geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan insanların iş alanlarının yok olacağını gizlemektedir.

Belediyelere 300 metrelik kilitli parke taşı hibe ederek, iş makinelerini bedelsiz tahsis ederek, bir iki çeşme yaparak, yaratacağınız çevre kirliliğini gizleyemezsiniz. Sizleri bu kara sevdadan vazgeçmeye çağırıyoruz!,dedi.

Gölbaşı’nda bugün yapılan termik santral karşıtı yürüyüşe çok sayıda vatandaş destek verdi. Yapılan yürüyüşe CHP Mv. Adayı Karip Bozkurt, CHM mv. Adayı Fatma Ulubey ve HDP Mv. Adayı Behçet Yıldırım’ın yanı sıra Adıyaman KESK,Gölbaşı ADD,Siyasi Partilerde destek verdi. “ termik yapma boşuna, yıkacağız başına” , “ susma haykır, termiğe hayır” , “Gölbaşı direniyor, termiğe geçit vermiyor” sloganlarının atıldığı basın açıklamasında kitle termiğe geçit vermeyeceğini ve direneceğini gösterdi. Basın Açıklamasının ardından Termik santral karşıtları olaysız bir şekilde dağıldı.
FOBALICO – golbasiguncel.com

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.