VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

GAZZE’DE İSRAİL KATLİAMI

Yazar Kaynak: CNN Türk, Dünya Bülteni, Milliyet Video: İsra Haber Fotoğraflar: Reuters, AP   

Ateşkesin sona ermesinin ardından İsrail Gazze’de katliama girişti. Saldırıda en az 400 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısının ise 1000’den fazla olduğu belirtiliyor. İntikam çağrısı yapan Hamas’ın Gazze’deki tüm güvenlik karargahları vuruldu. Filistinli militanlar da Gazze’den İsrail’in güneyine fırlattıkları roketlerle saldırıya karşılık veriyor. Bu saldırılarda da 1 İsraillinin öldüğü belirtiliyor.Hamas radyosu, saldırılarda en az 200 kişinin öldüğünü, 250’den fazla kişinin yaralandığını duyurdu. Sağlık görevlileri, Gazze’de 120, Han Yunus ve Refah’ta 23 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiler.

Ölenlerin çoğunu Gazze’de ve bu kentin kuzeyinde yaşayanların oluşturduğu bildirildi.
Bu arada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in saldırıların durdurmak için birçok ülkeyle temasa geçtiğini açıkladı.
Ziyarete bulunduğu Suudi Arabistan’dan AFP’ye telefonla açıklama yapan Abbas, “Gazze Şeridi’ndeki hain saldırı ve katliamları durdurmak için birçok ülkeyle acilen temasa geçtiğini” belirtti.
Gazze’de ateşkesin sona ermesinin ardından Filistinli militanların füze saldırılarına karşı İsrail Hava Kuvvetleri geniş çaplı operasyona girişti.
Filistinli militanlar da hava saldırılarından kısa bir süre sonra İsrail’in güneyine roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda 1 İsraillinin öldüğü belirtildi.
Hamas radyosu, Gazze Şeridi’ndeki polis karakollarının hedef alındığını, polis şefi Tevfik Cabbar’ın da ölenler arasında olduğunu duyurdu. Polis yetkilileri de saldırılarda Gazze Şeridi’ndeki birçok polis karakolunun imha edildiğini söylediler.
Hamas yetkilisi de, saldırılarda Gazze kenti ile civarındaki tüm güvenlik tesislerinin yerle bir olduğunu söyledi.
İsrail doğruladı
Saldırıları doğrulayan ve Hamas’a ait güvenlik noktalarının hedef alındığını açıklayan İsrail, Gazze yakınlarında yaşayan İsraillilere, olası misillemeleri göz önünde bulundurarak, daha güvenli bölgelere gitmeleri çağrısında bulundu.
İsrail’in hava saldırılarında hedef aldığı karakolların birinde yerlerde yatan onlarca üniformalı güvenlik görevlisi cesedinin görülebildiği ve onlarcasının da yıkılan binaların enkazı altında olduğu bildiriliyor.
Hava saldırılarında hedef alınan karakollar sivil yerleşim yerlerinde bulunuyor.
Görgü tanıkları, ilk saldırının Gazze’de çocukların okuldan çıktığı sırada düzenlendiğini belirtiyor. Dumanların yükseldiği Gazze kentinde sirenlerin çaldığı ve annelerin çocuklarını aradığı bildiriliyor.
Bu arada, hedef alınan bölgelere koşuşan sivillerin yaralıları araçlarıyla hastanelere yetiştirmeye çalıştıkları da gelen haberler arasında yer alıyor.
İsrail: “Hamas yöneticilerini hedef alabiliriz”
İsrail ordusundan yapılan açıklamada da, “teröristlerin tesislerinin hedef alındığı” belirtildi.
Savunma Bakanı Ehud Barak’ın bir yardımcısı, Reuters’a yaptığı açıklamada, operasyonun sürdürüleceğini ve gerektiği takdirde genişletileceğini belirtti.
İsrailli yetkili, “zor bir dönemler karşı karşıya bulunduklarını” söyledi. İsrail, Gazze’deki saldırılarına, Hamas’ın yönetim kadrosunu hedef alarak devam edebileceğini açıkladı. Ordu sözcüsü Avital Leiboviç, Gazze’deki saldırıları çerçevesinde Hamas yöneticilerini hedef alabileceklerini söyledi. Sözcü, gazetecilerin soru üzerine, “Hamas’a ait her şey hedef olabilir. Bunu istediğiniz gibi yorumlayabilirsiniz” dedi.

Kentteki Reuters muhabiri, İsrail Hava Kuvvetleri’nin bölgedeki hedeflere 30 kadar füze fırlattığını belirtti. Muhabir, saldırının büyük hasara yol açtığını, Hamas’a ait güvenlik noktalarıyla Gazze limanının zarar gördüğünü kaydetti. Kent sakinleri, birçok patlama sesi duyduklarını, kentin çeşitli kesimlerinden duman yükseldiğini ifade ettiler.

Öte yandan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres de, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne girmeyeceğini söyledi.

Peres, İsrail’in Gazze’ye yönelik bugün düzenlediği hava saldırılarından önce Suudi Eş Şark El Avsat gazetesine verdiği demeçte, “Savaş olmayacak. Gazze’ye girmeyeceğiz, roket saldırılarını durdurmanın başka yolları var” dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı, “Gazze’yi geri dönmek için terk etmedik” diye konuştu.

Peres’in demeci gazetede bugün yayımlandı.

Filistin tarafından intikam çağrısı

Öte yandan, Hamas ile Filistin’deki diğer örgütlerin, İsrail’in bugün düzenlediği hava saldırılarının ardından yandaşlarına “intikam” çağrısında bulunduğu bildirildi.

İslami Cihad örgütünden ve ardından Hamas ile diğer örgütlerden yapılan yazılı açıklamalarda, tüm militanlara “İsrail’in kıyımına yanıt vermeleri” talimatının verildiği ifade edildi.

Hamas, açıklamasında, “Direnişi, kanımızın son damlasına kadar sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.

Kınama Mesajları

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in hava saldırılarını kınadı.

Abbas’ın yardımcılarından Nabil Ebu Rudeyna’ya göre, “saldırganlığı kınayan” Abbas, “itidalli olunması” çağrısında bulundu.

Mısır, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını kınadı. Mısır Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, saldırıların kınandığı
belirtildi ve can kaybından İsrail sorumlu tutuldu.

Açıklamada, Mısır’ın ortalığı yatıştırmak ve Filistinli örgütler arasında uzlaşma sağlamak için çabalarına devam edeceği bildirildi.
İsrail’in olası bir saldırı öncesinde uyarıldığı kaydedilen açıklamada, her iki tarafa itidal çağrısında bulunuldu.

Bu arada, adının açıklanmasını istemeyen bir Mısırlı güvenlik yetkilisi, Mısırlı yetkililerin İsrail’in saldırılarının ardından Gazze Şeridi sınırına yaklaşık 500 polis gönderdiğini söyledi.

Kuzey Sinai Valisi Abdülfadıl Şuka da Gazze Şeridi sınırındaki Refah geçiş noktasına 6 ambulans gönderildiğini açıkladı.

Şuka, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in Filistinli yaralıların tedavi edilebilmesi için Refah sınır kapısının açılması emri verdiğini belirtti.

6 aylık ateşkes sona ermişti

Gazze’deki 6 aylık ateşkes geçen hafta sona ermiş, Hamas ateşkes süresini uzatma niyeti olmadığını açıklamıştı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Hamas tarafından düzenlenen saldırıların ardından yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerden Hamas yönetimine karşı çıkmalarını istemiş, İsrail’e roket saldırıları düzenleyenlere karşı güç kullanmakta tereddüt etmeyeceklerini bildirmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de önceki gün Mısır’da yaptığı temaslarda Gazze şeridi’nde Hamas yönetimine son verecekleri yönündeki açıklamalarını tekrarlamıştı.

Kaynak : CNN Türk, Dünya Bülteni, Milliyet
Video : İsra Haber
Fotoğraflar : Reuters, AP

Yorumlar