VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Fransa’daki Grenoble şehrine ‘hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi

makinehikaye-291015 Fransa’nın Grenoble şehrinde, kamusal alanlarda insanların hikâye okuyarak vakit geçirebilmesi için, şehrin farklı noktalarına ‘kısa hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi.
Teknoloji gerçekten hayatlarımızı istila etmiş durumda. Tabletlerden akıllı telefonlara, neredeyse ‘ekransız’ olarak geçirdiğimiz bir zamandan söz edebilmek mümkün değil. Seyahat ederken, yemek yerken ve halka açık yerlerde beklerken akıllı telefonlar bakışlarımızı asla rahat bırakmıyor. Ancak Fransa’daki şehir bu durumu değiştirmek istiyor.
Kamusal alanlarda beklerken genelde yapacak bir şey bulamayız ve akıllı telefonlar, e-kitaplar ya da tabletler imdadımıza yetişir.
Fransız Alplerinin merkezinde yer alan Grenoble adlı şehirde ise, gelip geçen insanların monoton bekleyişlerini kısa hikâyeler okuyarak faydalı hale getirmek için, şehrin farklı noktalarına hikâyeler dağıtan makinelerle yerleştirildi.
Grenoble şehri yetkilileri, bu ilginç deneysel projeyi sadece insanların vakitlerini faydalı geçirmeleri için değil, aynı zamanda teknoloji dünyasında kaybettiğimiz okuma alışkanlığını geri kazanmayı teşvik etmek amacıyla hayata geçiriyor.
“Kısa hikâye dağıtma makinesi” insanlara kamu alanlarında beklerken okumaları için popüler edebiyatın iyi örneklerini sunuyor, tıpkı çikolata ve cips almak için kullanılan makineler gibi. Ancak işin en güzel kısmı, bu hikâye makinelerini kullanmanın tamamen bedava olması.
Kütüphanelerde, sosyal tesislerde, turizm bürosunda ve belediye binasında olmak üzere şehre yayılmış 8 tane makine olacak. Kullanıcılar, harcamak istedikleri vakit doğrultusunda farklı uzunlukta yazıları seçme imkânına sahip. Örneğin “üç dakikalık” formatta, 8×60 cm boyutundaki bir “kâğıt parçası” alınırken, “beş dakikalık” versiyonda bunun iki katı boyutunda bir hikâye alınıyor.
Kaynak: IBN Live Hazırlayan: Fundanur Öztürk – Kültür Servisi

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı