VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

FORA ZEYTİN VE İLBEK TEKSTİL’DE İŞÇİLER DİRENDİ VE KAZANDI, ÖZNUR KABLO VE TEGA’DA DAYANIŞMA SÜRÜYOR

Yazar sendika.org  

 Patronlar tarafında vahşi kapitalizm koşulları yaratılma çabaları sürerken ellerindeki en büyük silahları grev olan işçiler kazanmaya devam ediyor. İşçilerini 13 gün boyunca konteynırda insanlık dışı koşullarda tutan Öznur kablo önünde işçilere destek eylemi yapıldı. Diğer tarafta Fora Zeytin Fabrikası’nda ve İlbek Tekstil’de işçiler kazandı


Fora Zeytin Fabrikası’nda işçiler kazandı
Fora Zeytin Fabrikası’nda Haziran ayında Tek Gıda-İş Sendikası’nın işyeri temsilciliğini almasıyla 14 işçi işten çıkartılmış, toplu sözleşme imzalanmamıştı. Bunun üzerine grev kararı alınmış ve 22 Şubat’tan bu yana grev yapılmaktaydı. 204 işçinin yaptığı grev zaferle sonuçlandı.

İlk kez imzalanan toplu sözleşmeyle Tek Gıda-İş Sendikası üyesi işçiler, patronların direttiği ücretlerdeki yüzde 10 artışı kademeli olarak yüzde 17 ile 25 arasında artırdılar. Tek Gıda-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada; “Sendikamızın, örgütlü olduğu Balıkesir-Havran’da kurulu bulunan ANTGIDA işletmesinde 22 Şubat 2008 tarihinden beri uygulamakta olduğu greve, toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanması üzerine son verilmiştir. Yeni örgütlenilen ve ilk kez imzalanan toplu iş sözleşmesi ile üyelerimizin ücretlerinde değişik kademelerde yüzde 17 ile yüzde 25 arasında değişen iyileştirmeler sağlanmıştır. Bunun yanında yine ilk kez olmak üzere çeşitli sosyal haklar getirilmiştir. Birbuçuk aydan fazla süren grev esnasında, dayanışma güç ve iradeleri ile birlik içerisinde direnç gösteren üyelerimizi yürekten kutluyoruz. Varılan nokta, hak arama mücadelesinde sendika – üye bütünleşmesi ile kararlılığın getirdiği, mutlak bir başarıyı sergilemektedir” denildi.

İlbek’te zafer direnen işçilerin
İlbek Tekstil işçileri 57 gün süren direnişlerinin sonunda patrona geri adım attırdı. Patronla yapılan anlaşma ile direnişlerini sürdüren 146 işçi, tazminatlarının yarısını bu hafta, geri kalanını üç taksit halinde alacak.

İlbek Tekstil işçileri, 57 gün süren direnişlerinin ardından kazandı. İşçilerin bir bölümü patronla yapılan anlaşma ile bugün işbaşı yapacak. Direnişte olan ve işe geri dönmek istemeyen 146 işçi de, tazminatlarının yarısını bu hafta, geri kalanını üç taksit halinde alacak.

Yapılan anlaşma hakkında işçilere bilgi veren Av. Rasim Öz, işçilerin direndikleri için kazandıklarını belirterek bu süre zarfında kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Gaziosmanpaşa Küçükköy’de bulunan İlbek Tekstil fabrikasında uzun süredir fazla mesai ücretlerini alamayan işçilerin aralarında imza toplayıp dava açması üzerine davayı kaybedeceğini anlayan patronun fabrikadan makineleri kaçırma girişimine engel olan işçiler, fabrika önünde direniş başlatmıştı.

Öznur Kablo önünde eylem
Saat 12.00’de sanayi içinde toplanarak en önde DİSK, arkasında Birleşik Metal-İş 2 No’lu Şube pankartını açan BMİS üyeleri ve eyleme destek verenler Öznur Kablo’ya kadar coşkulu sloganlarla yürüdüler. “Sendika hakkımız engellenemez!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!”, “Öznur işçisi yalnız değildir!”, “İşveren şaşırma sabrımızı taşırma!”, “İşçinin onuru işkenceyi yenecek!”, “İnadına sendika inadına DİSK!” sloganları atarak fabrika önüne gelen kitle burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

İnsanlık dışı uygulamaların mimarı olan İbrahim Balarısı, yaptığı işkencenin tescillenmesinden korktuğu için fabrika tabelasını kaldırttı. Burada sözü ilk olarak BMİS 2 No’lu Şube Başkanı Yılmaz Bayram aldı. Patronun sendikal örgütlenmeyi kırmak için başvurduğu yöntemleri aktaran Bayram, kavgada yumruk esirgemeyen bir sendika olduklarını vurguladı. İşbirlikçi taşeron sendika Türk Metal’in sınıf işbirlikçisi tutumunu teşhir eden Bayram, başlattıkları mücadele ile arı yuvasına çomak soktuklarını söyledi. Öznur Kablo işçilerinin onurlu mücadelelerini devam ettirdiklerinin altını çizdi ve sözü Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na verdi.

Konuşmasına, Öznur Kablo işçilerinin gördükleri muameleyi 18. Yüzyıl kölelik koşullarına benzeterek başlayan Serdaroğlu, Tuzla tersanelerinde de insanlık dışı koşullarda son 9 ayda 20 işçinin öldüğüne dikkat çekti.

Adnan Serdaroğlu konuşmasına Öznur Kablo patronuna seslendiği şu sözlerle devam etti: “Bu ülkede seninle aynı göğün altında yaşamaktan utanç duyuyoruz!”

Adnan Serdaroğlu’nun konuşması T.C’nin kurumlarına yaptığı “Gelin bu ayıbı görün!” çağrısıyla sürdü. Açıklamada 12 Eylül faşist yasalarının sürdüğünü de dile getiren Serdaroğlu, bedel ödediklerini bundan sonra da bedel ödemeye devam edeceklerini ifade etti. Serdaroğlu’nun konuşması; “yolculuğumuz devam edecek, işverenlerden hesap soracağız” sözleriyle son buldu.

Eylem sırasında “Baskılar bizi yıldıramaz!” sloganını atan işçiler fabrikanın duvarına protesto amaçlı boya ve yumurta attılar.

Grevdeki TEGA işçileri dayanışma şenliğinde buluştu
Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bir ilki yaşatarak başlattıkları grevlerinde 67. günlerine gelen Tega işçileri, 13 Nisan günü Sincan’da bir dayanışma etkinliği düzenlediler.

Sincan Organize Sanayi patronlarının tüm baskılarına rağmen 2 ayı aşkın süredir sürdürdükleri grevlerinin 67. gününde dayanışma etkinliğinde buluşan Birleşik Metal-İş Sendikası Anadolu Şube üyesi TEGA Mühendislik işçileri etkinliklerini Sincan Yağmur Düğün Salonu’nda gerçekleştirdiler.

Saat 15.30’da başlayan etkinliğin ilk konuşmasını Birleşik Metal-iş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Seyfettin Gülengül yaptı. Gülengül konuşmasında grev sürecinde karşılaştıkları özel güvenlik ve gözaltı terörünü anlattı. Mersin Tarsus’ta kurulu bulunan ve geçtiğimiz haftalarda 742 gün süren grevin ardından kazanımla sonuçlanan SCT grevine değinen şube başkanı, Tega işçilerine birlik ve dayanışmanın gücünü şu sözlerle anlattı: “Biz kendi gücümüzün farkına vardığımızda ne SSGSS uygulanabilir ne kıdem tazminatı hakkımız gaspedilebilir.”

Dayanışma etkinliğinin ikinci konuşmacısı SCT Turbo Filtre İşyeri Baştemsilcisi Erdinç Tümük oldu. Tümük yaptığı konuşmada grevin kazanımlarına değindi. Baştemsilci, Tega ile ilgili düşüncelerini de “Tega işçileri de kazanacak!” sözleriyle ifade etti. Tümük’ün ardından kürsüye çıkan Tega İşyeri Baştemsilcisi Erdal Erdem “yasalar üzerine düşen görevi yapsalar işverenler işçilerin istediklerini el mahkûm yapacaklar” dedi.

Erdal Erdem’den sonra DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu salona seslendi. Serdaroğlu yaptığı coşkulu konuşmada bugün yaşananlardan 12 Eylül darbesini ve onun yürürlüğe koyduğu faşist yasaları sorumlu tuttu. “12 Eylül’de işçi sınıfı kaybetmiş, sermaye kazanmıştı” diyen BMİS Başkanı, grev silahının işçi sınıfı açısından öneminin de altını çizdi. Serdaroğlu sözlerini “ya kazanacaklar, ya kazanacaklar, ya zaferle dönecekler, ya hiç dönmeyecekler!” sözleriyle bitirdi.

Dayanışma etkinliğinin son konuşmasını ise DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün yaptı. Görgün de konuşmasında 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını belirtti ve ve Taksim çağrısını yükseltti.

Haber Kaynakları : Atılım, Kızıl Bayrak

İlk yorumunuz

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamı