VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Fındık-Sen : Fıntıkta FERRO tekelleşmeye hayır !

0

FIndık-Sen fınık üreticilerinin son dönemde karşılaştıkları sorunları ve bu aşamada İtalyan Fındık Tekeli Ferrero’nun piyasaya hakimiyetine ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada: “Yapılması gereken nerdeyse tek alıcı ve tek satıcı konumuna gelmiş Ferroronun Şirketlerine piyasayı terk etmemektir. Orta ve uzun vadede kendi ellerimizle tabela örgütüne çevirdiğimiz Fiskobirliğe çiftçilerin yönetebileceği şekilde yeniden yaşam vermektir” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şöyle:

2014-15 fındık sezonunda kısa bir sürede olsa 22,50 TL sına kadar alıcı bulan fındık fiyatları 10,00 TL sının altına düşünce herkes fındığı konuşmaya başladı. Daha sezon başında fındık fiyatlarının 20,00 TL olacağı senaryoları stratejik olarak yayılırken Fındık-SEN olarak gerekli açıklamaları yapıp,fındık çiftçisine gerekli uyarıları yapmıştık.

Sezon başından bu güne fındık fiyatları nasıl gelişiyor?

Bilindiği üzere Ağustos ayı içerisinde daha fındık pazara yeni inerken 12,50 TL -13,00 TL’ sından alım yapılırken birkaç günde fiyatlar hızla 10,50-11,50 TL bandına gerilemişti,Eylül ayının özelliği ve gurbetçilerin dönüşünün yoğun olması sebepleri ile pazara çok ürün gelmesi ve emanet fındık işlemeleri fiyatları baskılamıştı.Ancak Ekim ayı ve Aralık ayının ortalarına kadar olan süreçte fındık fiyatları yukarı doğru seyrederek 15,00 TL bandını zorlamıştı O dönem de yazılı ve görsel basında,sosyal iletişim ağlarında fındık fiyatlarının 20,00 TL üzerine çıkacağı söylentileri çokça yayılmıştı. Bir yandan dövüz kurundaki önlenemeyen artışlar gerçekleşiyor diğer yandan 2014-15 sezonu ortalama fındık ihracatı 12,87 dolar/kg (kabuklu fındık 6,44 dolar)üzerinden,2015-16 sezonu Eylül ayı ilk haftasındaki fındık ihracatı da 12,07 dolar/kg(kabuklu fındık 6,04 dolar) üzerinden gerçekleşiyordu.Bu da demek oluyordu ki; Fındık ihracatcısı başlangıçta fındık çiftçisinden 10,50 TL-11,50 sından aldığı fındığı yaklaşık 19,00 TL’sına satarak % 70-80 karla nerdeyse karşı karşıya satıyordu.

Fındık fiyatlarında ibre tersine dönüyor Paskalya umutları söndürüyor İhracatın durduğu Paskalya tatilinden sonra fındık fiyatları beklentilerin tersine gerilemeye başladı.İlk önce 11,00-12,00 TL bandına sezon başlangıç fiyatına ardında psikolojik eşik olan 10,00 TL altına gerileyerek 9,00-9,50 TL sını gördü.Peki fındık fiyatlarında bu sert düşüş yaşanırken toptancıdan 40,00-50,00 TL ve marketlerde son tüketiciye 70-100 TL’sından fındığın satılması nasıl oluyor du?Ayrıca 07/02/2016 tarihine kadar yapılan fındık ihracat rakamları incelendiğinde fındık fiyatları 12 dolardan 10 dolar bandına geriliyor yaklaşık 15,00TL sından dışarıya satılıyordu.Böylelikle fındık ihracatçısı %70-80 kardan %40-50 kara geriliyordu.Şimdi de daha net bir ifade ile 9-10 TL alınan fındık 14-15 TL sına satılıyordu.Gerçek şu ki bu koşullarda bile ihracatçı hala çok yüksek oranda kazanmaya devam ediyor.

Emanetin Emaneti Fındıklar da Kaybettiriyor

Fındık çiftçisi her türlü uyarılarımıza rağmen fındığını emanete verirken fındığı emanete alan ilk el manavlarda ihracatçılara ve işleyicilere emanet fındık teslim ederek sektörün bir elin parmaklarını geçmeyen büyük alıcıları ve şirketleri nerdeyse para vermeden ürün stoklar duruma getiriyorlardı.Şirketler sıfır riskle ürünü depolarına stokluyor fındık çiftçisi de seyrediyordu.

TMO devreye girmiyor Fındık Piyasası Ferro Tekelleşiyor

2015 yılı fındık ihracat rakamları incelendiğinde yaklaşık 3 milyar dolara ulaşan bir döviz geliri ve 20 şirketin adı anılıyor.Oysa Oltan Gıdanın tamamını satın almış olan Ferrero bu rakamın üçte birini tek başına toplayarak büyük tekelin temelini yükseltiyor.Serbest piyasaya atıfta bulunarak Fiskobirliğe yıllarca düşmanca tutum takınan yerli sermaye ve şirketleri Ferronun Tekelinin depolarına emanete fındık taşıyıp daha sonra Ferroronun iki dudağından çıkacak fındık fiyatlarını bekliyorlar.Bu gelişmeler karşısında AKP hükümetinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerekirse fındık çiftçisinden TMO’sine 50 bin ton fındığı belli bir fiyatın üzerinde alırız demesine rağmen fiyatlar da düşüşler durmuyor.

Yapılması gereken nerdeyse tek alıcı ve tek satıcı konumuna gelmiş Ferroronun Şirketlerine piyasayı terk etmemektir. Orta ve uzun vadede kendi ellerimizle tabela örgütüne çevirdiğimiz Fiskobirliğe çiftçilerin yönetebileceği şekilde yeniden yaşam vermek,olmuyorsa da alternatif kooperatifleşmeyi yaratmanın çabasına girişmektir.Kısa vade de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanın TMO sini alımlarda kullanabiliriz söyleminden çıkıp derhal alımlara 14,00 TL bandından başlaması gerekir. Fiyatlar 15,00 TL sında dengeye gelinceye kadar alımlara devam etmelidir. Kazanan çiftçi ve ülke ekonomisi olacaktır.

Sonuçta Fındık-SEN olarak; sezon başlangıcında fındık çiftçilerimizi emanete fındık vermemeye ve ihtiyacı kadar olan fındığı pazara indirmeleri konularında birlikte davranarak fındık fiyatları üzerinden oynanan oyunu bozmaya, fındığımıza ve alın terimize sahip çıkmaya davet etmiştik.Görünen o ki süreç içerisinde fındık çiftçimiz dayanışma içerisinde örgütlü hareket etmeyi başaramamış alın terimizin hakkı olan paranın sermaye guruplarının cebine girmesine şimdilik engel olamamıştır. Her şey için geç değildir.Umudu ve Mücadeleyi

Büyütelim! Cebimizi Deldirmeyelim!

Kutsi YAŞAR

Fındık-SEN BŞK.

Kaynak:Karasaban

İlk yorumunuzu yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.