VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Ezine Çayı seli nasıl felakete dönüştü?

Batı Karadeniz’de yaşanan yoğun yağışın ardından başta Kastamonu olmak üzere Sinop ve Bartın sele teslim oldu. Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi selden en çok etkilenen yer olurken, Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş 400 metre genişliği olan nehrin taşkın yatağının 15 metrelik kanala sıkıştırılmasının felakete neden olduğunu açıkladı.

Batı Karadeniz’de yaşanan yoğun yağışın ardından başta Kastamonu olmak üzere Sinop ve Bartın sele teslim oldu. Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi selden en çok etkilenen yer olurken, Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş 400 metre genişliği olan nehir yatağının 15 metrelik kanala sıkıştırılmasının felakete neden olduğunu açıkladı.

Bozkurt ilçesinden geçen Ezine Çayı’nın doğal taşkınovası yatak genişliğinin 400 metre olduğunu ifade eden Demirtaş, bu büyüklükte bir taşkının 15 metrelik kanalda 7 ila 10 metre su yüksekliğine neden olduğunu söyledi.

“400 metre genişlikteki yatağı 15 metre genişliğindeki yatağa hapsedersek, su da 7-10 metre yükselir, sonuç afet olur” tespitinde bulunan Demirtaş, “Yani anlayacağınız suçu boş boşuna metrekareye düşen 300-400 kg yağışa, ‘Tarihte görülmemiş yağış’ gibi bahaneye atmayalım. Suçlu doğrudan dere yatağını 400 metreden 15 metreye daraltan ve dere yatağını imara ve yapılaşmaya açan insanoğlunun ta kendisi” paylaşımında bulundu.

#Bozkurt (#Kastamonu) Ezine Çayı seli nasıl afete dönüştü?
1-
-Taşkınovası yatak genişliği=400m
-Daraltılmış güncel yatak genişliği=15m
-Su tırmanma yüksekliği=7-10m
400m genişlikteki yatağı 15m genişliğindeki yatağa hapsedersek, su da 7-10 m yükselir, sonuç afet olur. pic.twitter.com/hE5rX2E3RW— Dr. Ramazan Demirtaş (@Paleosismolog) August 12, 2021

Kaynak : sendika.org

Yorumlar