VATAN POSTASI
Yaşamımızı Savunmak Üzere,Duygu,Düşünce ve Davranış Birliğini Gerçekleştirmek İçin Varız.

Erken dönem insanların tek gördükleri yıldız Güneş olmayabilir

Elbruz Murat BabaErken dönem insanların tek gördükleri yıldız Güneş olmayabilir
Güneşimizin yakın zamanda keşfedilen bir komşusunun, insanların Afrika’dan Avrasya’ya yayıldığı dönemlerde, Güneş Sistemi’ne girdiği keşfedildi. Keşfedilen bu ‘kırmızı cüce’ sınıfından yıldızın yaklaşık 1 ışıkyılı mesafeden geçtiği belirtiliyor. Bu mesafe, yıldızın dakikalarla saatler arasında sürebilen alevlenmelerinin erken dönem insanlar tarafından görülebilmesi için yeterli.

Güneş’in kütlesinin onda birinden biraz daha az kütleye sahip olan kırmızı cücenin yörüngesinde ona eşlik eden daha da düşük kütleli bir ‘kahverengi cüce’nin olduğu belirtiliyor. Kahverengi cüceler yapılarında termonükleer reaksiyonları sürdürebilecek çok az imkan barındırıyorlar ve bundan dolayı oldukça az bir parlaklığa sahipler. Bu ikili yıldız şu an 19.5 ışık yılı gibi görece yakın bir yerde bulunuyorlar.

Güneş Sistemi’ne en yakın yıldız olan, Proxima Centauri, yaklaşık olarak 4 ışık yılı mesafede bulunuyor. Bir süreliğine de olsa, kızıl-kahve cüce ikili yıldızın 1 ışık yılından daha az mesafeden geçmesi, onları bilinen en yakın yıldızlar yapıyor.

Araştırmacılar, buna benzer bir olayın 9 milyon yılda bir gerçekleşmesinin beklendiğini ve bu karşılaşmanın görece çok yakın bir zamanda gerçekleşmiş olmasının oldukça önemli olduğunu belirtiyorlar. Güneş Sistemi’nden uzaklaşan ikili yıldızın geçişlerinin neredeyse kesin olduğunu belirten araştırmacılar, yüksek hızları ve sahip oldukları düşük kütleleri sebebiyle Oort Bulutu’nda yüksek bir etki bırakmadan geçtiklerini söylüyorlar.(bilimsol)

Haberin kaynağı: http://www.nature.com/news/star-buzzed-solar-system-during-human-prehistory-1.16958

İlgili makale: Mamajek, E. E. et al. Astrophys. J. Lett.800, L17 (2015)

Bültene abone olun güncellemeleri alın, şimdi abone olunuz.

Yorumlar

Bu web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Kabul ediyorum Detay...